Ähvardav pakendiaktsiis äratab postimüügifirmade ühistegevuse ellu

Krista Taim 22. september 2004, 00:00

Esmaspäevasel ümarlaual kohtusid kaheksa suuremat postimüügifirmat: Quelle, Otto, Halens, Hansapost, Select, Anttila, Hobby Hall ja Suur Eesti Raamatuklubi. Eesmärgiks seista koos enda õiguste eest ja leida lahendusi seadusemuudatuste osas. Esimesi valulisi küsimusi postimüügifirmade jaoks on pakendiaktsiis, leidsid ettevõtjad.

Anttila on ainsa liitu kuuluva postimüügifirmana pakendiaktsiisile lahenduse leidnud. Tegevjuht Tauno Tuula sõnul on firma liikunud kogu aeg selles suunas, et võimalikult vähe pakendada plastikusse. Põhiliseks pakendiks on papp, mis läheb korduvkasutusse. Aktsiisivabastuseks vajalik 15% kogutakse Viljandi kauplusest, kus on olemas papikonteinerid.

?Postimüügis me inimeste käest pakendit korjata ei saa, nemad võivad viia ise kogumiskohtadesse, kus see läheb taaskasutusse, aga kaupluses on eraldi pressid papi jaoks ja papi vedamine on isegi odavam kui muu prügi vedu,? selgitas Tuula sorteerimise plusse.

Postimüügifirma Select tegevjuhi Hendrik Kiige sõnul puudutab pakendiaktsiis neid valusalt. ?Positiivselt me sellesse ei suhtu. Praegu ei tea, kas firma võtab lisakohustuse ? aktsiisimaksmise ? enda kanda või mismoodi me olukorrast välja tuleme,? ütles Kiige. Ta ei välista ka hinnatõusu, juhul, kui lahendust ei leita.

?Kõige halvemal juhul tuleb seadust täita ja maksta. Ühelt poolt tuleb kilekoti tonnist tasuda 10 000 krooni pakendiaktsiisi, teiselt poolt on võimalusena MTÜna tegutsevad käitlusfirmad. Aga nende puhule ei tea, mis on tariifid, et ta need 15% meie pakendist välja otsiks. Võib-olla tulebki odavam maksta hoopis riigile,? arvas Quelle Estland OÜ tegevjuht Mari Rahumägi.

Ta avaldas lootust, et postimaksu siiski ei tõsteta, kuigi valdavalt tarnitakse kaupa kilekottides. Rahumägi sõnul pole ühelgi käitlejal võimalik Quelle kilekotte prügi hulgast tuvastada. ?Vaid suurtel pakenditel on meie logod peal, aga väikestel pole. Tuleb kaaluda, kas ei peaks ka neile logod peale trükkima, et pärast neid prügi hulgast välja otsida,? ütles Rahumägi. Euroalused ja suured pappkastid saadetakse Saksamaale tagasi ja need lähevad korduvkasutusse.

Praegu küsivad pea kõik kataloogifirmad paki kojuveo eest 59 krooni.

ASi Hansapost tegevjuhi Mait Vooderi sõnul käib ühele firmale üksi üle jõu midagi ette võtta. ?Hinda tõsta pole võimalik, kuna peamiselt maapiirkondades asuv klientuur on hinnatundlik ja hinnad niigi piiripeal. Seega jääb aktsiis firma kuluks,? ütles Vooder. Tema sõnu võib kaalumisele tulla kilekottidest loobumine paberi ja papi kasuks.

Halensi projektijuhi Agne Raba sõnul neil mingeid plaane veel pole. Loodetakse postimüügiettevõtete koostööle, et seeläbi ka lahendus leida.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing