Inimkonna ajaloo tunnistaja ? pesu!

Jaanika Terasmaa 24. september 2004, 00:00

Kui muistne mees ei oleks modernselt nappide pesulahenduste ees kohkuma löönud, siis keskaja ning renessansi mehed oma hiiglaslike aluspükstega oleks ilmselt teisiti suhtunud. Samas ei saa väita, et nad tagasihoidlikkusega silma oleksid paistnud. Pesust alguse saanud ning hiljem pealisriiete puhul oluline kubemedetail oli sageli dekoreeritud ning, mis seal salata, ka vateeritud. Iidne push-up täitis topeltfunktsiooni taskuna, kus võis säilitada väiksemaid esemeid. 21. sajand üllatas sarnase lahendusega ning pistis aluspükstesse lõhnakotikese.

Tööstusrevolutsioon tõi kodudes valmistatud pesule konkurendi poekaupade näol ning kõige populaarsemaks pesuesemeks sai kogu keha kattev kootud pesu. Ideest sai 80ndatel innustust nii mõnigi lääne disainer, mille tulemuseks on kombinesoon, küll pealisrõiva näol.

30ndad tõid moodi lühikesed aluspüksid ning professionaalsete poksijate järgi nime saanud bokserid. Populaarseimaks materjaliks oli puuvillane ning tooniks valge. Kes oleks uskunud, et selline valik seadis Teises maailmasõjas ohtu tuhandeid Ameerika sõdureid, kes nöörile riputatud valge pesu tõttu vaenlase hävituslenduritele ideaalsed märklauad üles seadsid. Tegemist on vist ainukese korraga ajaloos, kui valitsus on ametlikult pesuprobleemidesse sekkunud ning turvalisust silmas pidades meestele oliivikarva pesu määranud.

70ndad ja 80ndad tõid turule omakorda disainpesu, mis automaatselt paiskas õhku seksuaalsuse vihjeid, mängumaa oli laienenud stringide, bokserite, tangade, ?ortside ning ülierootiliste spordikaitsmete võrra.

90ndatel hakkas vaikselt haihtuma pesu esialgne funktsioon kaitsta pealisrõivaid ning alguse sai suund, mida kelmikalt freeballing?uks ehk siis pesu täielikuks eiramiseks nimetatakse. See toob meid ringiga tagasi meheni, kes aastatuhandeid tagasi suisa alasti ringi lippas .

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing