Tüüpilisel volinikul on korter ja suvemaja

Sirje Rank 29. september 2004, 00:00

Uue komisjoni jõukaimad liikmed on läinud nädalal avalikustatud volinike finantshuvide deklaratsioonide põhjal transpordi- ja konkurentsivoliniku kandidaadid. Need on prantslane Jaques Barrot, kel on 55 miljoni krooni eest aktsiaid ning lisaks kinnisvara, ning hollandlanna Neelie Kroes, kel 25 miljoni krooni väärtuses väärtpabereid, oma maja ning veel äripindu välja rentimiseks.

Eesti volinik Siim Kallas ning Läti ja Leedu volinikud on deklareerinud vaid pere kasutuses oleva korteri.

Ainsana pole üldse mitte midagi deklareerimisväärset leidnud aga Saksa volinik Günter Verheugen, kes on praeguses komisjonis laienemis- ning uues komisjonis tööstusvoliniku kõrgel palgal.

Uue komisjoni president ise, Jose Manuel Barroso, teatas, et tal on kaks korterit Lissabonis ning kinnisvara maal.

Balti kolleegidega üsna sarnased on Poola ja Ungari volinikukandidaadi lakoonilised loendid.

Mõnevõrra lahedamat elujärge õhkub ida-eurooplastest vaid T?ehhi endise peaministri Vladimir ?pidla deklaratsioonist ? oma maja, lisaks korter ja aktsiainvesteeringud.

Pikemalt on kirjutanud ka Slovakkia ja Sloveenia volinikud. Viimane on teada andnud isegi oma automargi ? Rover ? ehkki autod ei kuulunud otseselt selles deklaratsioonis avalikustatava vara hulka.

Aktsiaid on uue komisjoni 25 volinikukandidaadist kümnel. Lisaks Barrot?le ja Kroesile on rahandusvolinik hispaanlane Joaquin Almunia deklareerinud näiteks, et on investeerinud mitmetesse börsifirmadesse koguväärtuses 200 000 krooni.

Põllumajandusvolinik Mariann Fischer Boel avalikustab 465 000 krooni väärtuses Danske Banki aktsiaid. Osaluse suhkrutootjas Danisco müüs Fischer Boel huvide konflikti vältimiseks hiljuti maha. Samadel kaalutlustel müüs oma aktsiad ja optsioonid ka Neelie Kroes.

Luksemburgi volinik Viviane Reding seevastu hoiab oma vara ainult pangadeposiitidel.

Kõige pikemalt on aru andnud uue komisjoni konkurentsi- ja põllumajandusvolinik, kelle sobivuses antud ametikohale on kaheldud.

Ühelt poolt on konkurentsivolinik Neeli Kroesi pikk kogemus ligi 30 firma juhtorganites uues ametis kindlasti kasulik, nagu väidab komisjoni president Barroso.

Teisalt annab see alust kahelda tema erapooletuses. Näiteks küsimustes, kus Kroesil tuleb anda komisjoni seisukoht firmade kohta, kus ta ise on varem juhtpositsioonil olnud. Kroes on lubanud, et ta neis otsustes ei osale.

Põllumaandusvolinik Mariann Fischer Boelil on aga endal Taanis kaks seafarmi ja metsavaldus, mistõttu on ka tema puhul kaheldud, kas ta suudab erapooletuks jääda.

Palju furoori tekkis ka sellest, kui ta jättis avalikustamata oma abikaasa osaluse Taani-Vene ühisettevõttena Venemaale rajatud suures seafarmis.

See on tänaseks müüdud, selgub kokku 18 lehekülge pikast finantshuvide deklaratsioonist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:46
Otsi:

Ava täpsem otsing