Naftariigid naudivad aktsiaturgude suuri tõuse

30. september 2004, 14:20

Ehkki nafta hinna tõus taevastesse kõrgustesse on jahutamas maailmamajandust, on Saudi Araabia, Venemaa, Norra, Kuveit ja teised naftariigid suured võitjad.

?Alates sellest ajast kui nafta hind hakkas kiiresti kasvama, on suur hulk rahvusvahelisest finantsreservist liikunud naftat importivatest riikidest riikidest naftat eksportivatesse riikidesse,? lausus ajalehele The Wall Street Journal Citigroupi New Yorgi investeerimispanga üksuse rahvusvaheliste aktsiaturgude peastrateeg Ajay Kapur. Saudi Araabia aktsiaturg on alates 2003. aasta algusest dollaritesse arvestatuna kerkinud 116 protsendi võrra, Katari börsiindeks 140 ja Kuveidi indeks koguni 155 protsendi võrra. Norra aktsiad on dollaritesse ümberarvutatuna kallinenud selle aja jooksul 78 ja Venemaa aktsiaturg 75 protsendi võrra.

Dow Jonesi tööstuskeskmine on aga viimase 21 kuu jooksul kerkinud 20 protsendi, aga Suurbritannia, Saksamaa ning Jaapani aktsiaindeksid vahemikus 16 kuni 29 protsenti.

See, kuidas naftatootjad kasutavad oma tulusid, nn naftadollareid, mõjutab omakorda rahvusvahelist finantsturgu nagu näiteks võlakirju, fonde aga ka aktsiaid ning spetsiifilisi sektoreid.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing