Imelaps Londonist vaid korra Eesti publiku ees

Christel Karits 01. oktoober 2004, 00:00

Nagu võlur Harry Potter pole Alexki päris selline nagu tavalised temavanused. Mõnede arvates on ta lihtsalt teistsugune, mõned ütlevad, et ta on eriline. Aga enamikul teda kuulnutest tuleb tunnistada, et poiss on looduselt saanud harukordse kingituse.

Alex on muusikaline fenomen. Juba kümneaastaselt oli tal kui küpse tenori hääl, mis pani ajakirjanikke teda varmalt Pavarottiga võrdlema. Sel suvel ? 11aastasena ? võitis ta Walesis toimunud rahvusvahelisel festivalil kuldmedali, just samas kuningliku paviljoni laval, kust sai alguse ka maailmakuulsa tenori Luciano Pavarotti ülemaailmne tuntus. Seda võitu loetakse siiani debütandile õnnemärgiks.

Vahetult enne Tallinna kontserti, 5. oktoobril 12aastaseks saav Alex laulab hingestatult ja jõuliselt seitsmes keeles armastusest ja piinast, tunnetest, milletaoliste tõeliseks mõistmiseks on ta veel liiga noor. Peale selle mängib poiss metsasarve ja klaverit ning loob ise muusikat.

Alexi ema Elena mäletab täpselt päeva, mil ta tundis, et poeg on saanud kaasa tõepoolest harukordse ande.

?Toimetasin köögis, kui kuulsin laulmas kõrget tenorit, sellist unikaalset häält. Küsisin kes laulab, kus laulab, kas Alex mängib CDd,? meenutab ta. ?Alex ütles, et ema, see olin mina.? Ema reaktsiooni märgates sai ka poiss ise aru, et ilmselt peab ta päris hea olema. Sellest hetkest tänaseni on Alex võitnud seitse rahvusvahelist konkurssi.

Üle maailma kuulsatel lavadel esinenud Alex Prior on vaatamata suurepärasele karjäärile meil Eestis suhteliselt vähetuntud. Sadu kordi rohkem kõneleb poisi vanavanaisa, suure teatrimehe Konstantin Stanislavski nimi.

Viimane rahvusvahelises ajakirjanduses kajastatud Alexiga seotud sensatsioon leidiski aset sel suvel Venemaal, 26. rahvusvahelise Moskva filmifestivali lõputseremoonial. ?Konstantin Stanislavski lapselapselaps laulis Meryl Streepile ja pani ta enese ette põlvitama,? kirjutasid lehed nii poisi kui ka tema vaarisa sünnimaal.

Meryl Streep pälvis Moskva filmifestivalil Stanislavski preemia ja üllatusena andis talle auhinna üle Stanislavski lapselapselaps Alex. Poiss tuli lava tagant lauldes ?O sole miot? nii jõulise ja kauni häälega, et näitlejanna laskus suurest hingeliigutusest põlvili. ?Alex Prior võib saada suuremaks muusikuks kui Elton John või José Carreras,? kirjutasid Venemaa ajalehed. ?Ükskõik, mida ta ka tulevikus ei teeks, jääb ta võitjaks. Ta kannab alati kaasas vene kultuuri, mida ta mõistab nii sügavalt.?

Alex ise on ajakirjanikele öelnud, et tegelikult arendab ta võrdselt nii oma häält kui ka heliloomingut. ?Mu hääl võib murduda, kuid see ei tee mind murelikuks, sest mu helilooming jääb alatiseks,? ütleb ta. Alexi ema Elena räägib Äripäevale antud intervjuus, et siiani on kõik ajakirjanikud küsinud, kas ta pojal jääb aega ka lihtsalt lapseks olemiseks. ?Alexil on palju sõpru, kuid ta ei unusta end nende juurde pärast kooli viieks tunniks mängima. Nagu teistel lastel Lego, on Alexi mänguasjadeks muusikainstrumendid.?

Suurima osa inspiratsioonist saab Alex loodusest. ?Olen aias ja meloodia tuleb mu juurde. Siis lähen klaveri taha ja teen looga tööd,? kirjeldab ta oma loominguprotsessi. Ema lisab, et poiss ei tee mingeid pingutusi. Muusika lihtsalt tuleb ta juurde. Ta kuuleb ja saab aru.

Alex on esinenud Kuninglikus Ooperimajas Covent Gardenis, Moskva Suures Teatris ja Milano La Scalas, kus publik on aplodeerinud püsti seistes. Kas poiss on närvis enne kontserti? ?Mitte üldse,? ütleb Alex. ?Ma saan adrenaliinisüsti, kuid ei lähe närvi. Mille üle närvitseda? Ma tunnen end laval väga mugavalt.?

Meie ooperitäht Jassi Zahharov on Alex Priori laulmas kuulnud. ?Ta on tore poiss ja laulab ilusasti,? kinnitab Zahharov ja lisab, et Alexit tasub kindlasti kuulama minna. Kuid kui suurest tenorist saab Zahharovi hinnangul poisist rääkida alles siis, kui ta on pärast häälemurret isiksusena formeerunud. ?Tavaliselt on nii, et kui on kiire tõus, siis on ka kiire lõpp, see on seaduspärasus, mida tasub meeles pidada,? ütleb ta.

Parasjagu tegeleb Alexi hääle treenimisega ja laulmise õpetamisega Julia Litvinova, kes on pärit Eestist. Poisi ema sõnul õpetab ta Alexit erimetoodika alusel.

Tallinnas on ainukordne võimalus väga kuulsast vene perekonnast pärit Londoni imelast kuulda niisiis 6. oktoobril Estonia kontserdisaalis algusega kell 19.

Poissi on saatmas sama harukordne Terem Quartet Peterburist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:27
Otsi:

Ava täpsem otsing