Reede 24. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Logistika põhimõisted, 17. osa

ÄP 05. oktoober 2004, 00:00

?Logistika põhimõisted? selgitab logistikas enim kasutatavaid termineid, rubriik ilmub iga kuu esimeses Transpordi rubriigis.

tasuvusaste - kirjeldab kapitali tootlikkust. Tasuvusastme saamiseks korrutatakse keskmine müügimarginaal lao rahalise ringlemissagedusega. Tasuvusastet väljendatakse protsentides. Rahuldava kapitali tootlikkuse eeldusena peaks tasuvusaste olema suurem kui 100.

teenus - tegevus, mis on seotud väärtuste vahendamisega ja suunatud vajaduste rahuldamisele ning millega ei kaasne materjalide ja kaupade omandiõiguse üleminekut. Teenuste osutamine suurendab üldjuhul materjalide ja kaupade ümberpaigutamise käigus nende väärtust ja kasulikkust või loob muul viisil lisaväärtust.

teleskooptõstuk - töötab kõrgete ladude kitsastes (1,5 meetrit) vahekoridorides. Teleskooptõstukid täidavad laos samu funktsioone, mis pöördkahveltõstukid ? aluste paigutamine hoiukohtadele ja võtmine riiulikohalt. Teleskooptõstukil on tõstekahvlite asemel spetsiaalne seade, mille liugkahvlid liiguvad mõlemale poole, asetades ja võttes aluseid kaubaga. Teleskooptõstuk ei saa võtta alust põrandakohalt ja asetada põrandale. Sellega saab asetada kaubaalust selleks ette nähtud platvormile, kust võetakse see tavalise tõstukiga, millel on tõstekahvlid

teostusvõime - objekti (ettevõtte) võime saavutada teatud aja jooksul soovitud tulemusi. Kui objekti teostusvõimet võrreldakse konkurentide omaga, räägitakse konkurentsivõimest. Teostusvõimet võib väljendada nii majanduslike kui ka mittemajanduslike tunnusarvudega, nagu tootlikkus, efektiivsus, paindlikkus, aeg ja rahulolu.

toote elutsükkel (life cycle) - ajavahemik, mis algab uue toote sisenemisega turule ja lõpeb selle viimaste eksemplaride realiseerimisega turul. Toote elutsükkel koosneb erinevatest faasidest ja seda iseloomustab elutsükli kõver. Teises tähenduses vaadeldakse konkreetse toote elutsüklit. Konkreetse toote elutsükkel algab selle valmimisega ja ja lõpeb toote kõrvaldamisega käibest ja materjalide utiliseerimisega.

tootja vastutus - eesmärk saavutada keskkonda arvestav tootearendus. Tootja vastutuse kaudu mõjutatakse tootjaid nii, et tooted kasutaksid vähem ressursse, oleksid hõlpsamini utiliseeritavad ja sisaldaksid vähem keskkonnale kahjulikke aineid. Tootja vastutus tähendab ka seda, et tootja on kohustatud kandma hoolt toodete eest ka pärast nende kõrvaldamist kasutusest.

tootmislogistika - logistikaharu, mis käsitleb tootmisettevõtetes toimuvaid logistilisi toiminguid ja protsesse. Tootmislogistika käsitleb kõiki neid protsesse ühe ettevõtte piires toimuvatena. Uurimisobjektideks on ettevõttesisesed majanduslikud vooluprotsessid tööstuslikus tootmises ? sisseostetud materjalide ladustamine, nende ettevalmistamine kasutamiseks tootmises; materjalide, komponentide ja pooltoodete ettevõttesisene ümberpaigutamine ja jaotus ning valmistoodangu varu kogumine ja ladustamine.

tower-laosüsteem - poolautomaatne kinnine laosüsteem, mis on mõeldud väikesemahuliste ja suhteliselt kergete toodete ladustamiseks. Riiulid paiknevad seadme esi- ja tagaseinas, keskel liigub hammaslatil riiulilift. Tower-süsteem sobib hästi ühitamaks ladustamist muude tegevustega, näiteks tootmisega. Puuduseks on suhteliselt kõrge hind ja piiratud tootlikkus.

tracknet - unikaalne lennuveosaadetiste jälgimissüsteem, mis on kohaldatav online-süsteemis vastavalt klientide individuaalsetele vajadustele. Võimaldab saada teavet saadetiste kulgemisest maailma peamistel lennuliinidel.

treiler - vedukist eraldatav poolhaagis. Treileri eeliseks on võimalus jätta see peale- või mahalaadimiseks soovitud kohta. Efektiivne võimalus vedukautode paremaks kasutamiseks, kuna vedukit ega selle juhti ei vajata laadimisaja jooksul.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:47
Otsi:

Ava täpsem otsing