Maksu- ja tolliamet on hädas riigihankega

05. oktoober 2004, 15:32

Tallinna halduskohus peatas oma määrusega maksu- ja tolliameti peadirektori käskkirja, mille põhjal kuulutati välja uus riigihange maksumärkide trükkimiseks.

Tänavu augustis andis maksu- ja tolliameti peadirektor Aivar Rehe välja käskkirja, millega loeti sama aasta kevadel väljakuulutatud tubakaaktsiisi maksumärkide trükkimise riigihange lõppenuks 'pakkujast sõltuvatel põhjustel'. Sellele eelnenud Rehe kaks varasemat käskkirja, mis tunnistas riigihanke võitjaks maksuameti endise peadirektori Aivar Sõerdi juhitava turvatrükikoja Vaba Maa, oli riigihangete amet tühistanud.

Riigihangete ameti tühistamisotsuste aluseks oli Saksa turvatrükifirma Schleicher Schuelli kaebus lähtuvalt asjaolust, et maksu- ja tolliamet oli mingitel teadmata asjaoludel eelistanud nende pakkumisele ligi kolm korda kallimat Vaba Maa pakkumist.

Tänavu septembris andis maksu- ja tolliamet teada, et kuulutab välja uue avatud pakkumismenetlusega rahvusvahelise riigihanke, et leida neljaks aastaks tubaaktsiisi maksumärkide trükkijat. Hanke maksimaalseks maksumuseks kuulutas maksu- ja tolliamet 60 miljonit krooni. Pakkumismenetlust lubati alustada 29. oktoobril.

Tallinna halduskohtu määrus peatab aga selle riigihanke. Nimelt kohus leidis, et riigihanke menetluse lõpetamise käskkirja peatamine tähendab seda, et on välistatud riigihanke menetlemisest johtuvate edasiste toimingute tegemine, sealhulgas ka uue riigihanke väljakuulutamine.

Maksu- ja tolliametis antud riigihanke eest vastutav haldusosakonna vanemspetsialist Marju Ingland kinnitas Äripäevale, et tänase seisuga on avaldatud üksnes riigihanke eelteade ning et pakkumismenetluse alustamine jääbki nüüd kohtulahendit ootama.

Alates kevadest kestev vaidlus on Vabale Maale rahalises mõttes ülikasulik. Seni, kuni pole selgunud uue riigihanke võitjat, jätkab Vaba Maa maksumärkide trükkimist hinnaga, mis on kaks korda kõrgem ka Vaba Maa enda suvisest pakkumisest ning ligi seitse korda kallim Schleicher Schuelli pakkumisest. Maksumärkide trükkimine annab pealegi ligi 40 protsenti Vaba Maa müügitulust.

Tallinna halduskohtus tuleb Schleicher Schuelli kaebus arutusele 26. oktoobril.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing