Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Valitsus jätkab noorte perede eluasemelaenude tagamist

ÄP 15. oktoober 2004, 00:00

Eelnõu on välja töötatud vajadusest täpsustada sihtasutuse KredEx poolt teostatavat ettevõtluse riikliku toetamise ning ettevõtlus- ja elamumajanduslaenude riikliku tagamise aluseid, põhimõtteid ja korraldamist ning suurendada tagatismahtude limiite, sest praegused portfellimahud on lähenemas seni kehtinud seaduse alusel lubatud limiitidele. Samas on vajadus laenutagatiste järele jätkuvalt kõrge.

Eelnõu kohaselt suureneb elamumajanduslaenude tagatislepingute kogusumma praeguselt 700 miljonilt kroonilt 950 miljonile kroonile. Noore pere laenude puhul alandatakse noore spetsialisti vanuse piir 35 aastalt 30 aastale. Lisaks tehakse KredExi nõukogule ettepanek alandada laenutagatiste ülempiiri praeguselt 400 000-lt 300 000-le ning edaspidi on valitsusel õigus määrata laenutagatiste ülempiir.

Rahandusminister Taavi Veskimägi nimetas positiivseks valitsuse otsust tõsta KredExi eluasemelaenude tagatislepingute mahtu vaid kolmandiku, mitte taotlusliku kahe korra võrra.

Olukorras, kus jooksevkonto defitsiit on saavutanud II kvartalis rekordilise taseme, ei saa riik oma toetusskeemidega suurendada sisetarbimist riigis, lausus rahandusminister Taavi Veskimägi.

?KredExi tegevuse mõju oli seni vaadeldud liiga kitsalt ja sellega kaasneva kaudsema võimenduse mõjud, mis on eeldatavasti veelgi suuremad, olid jäetud piisava tähelepanuta,? lisas minister.

Veskimägi sõnul pole limiidi kahekordsel kasvatamisel enam ka praktilist vajadust, sest pangad, näiteks Hansapank on septembrist näidanud valmisolekut ka ilma riikliku tagatiseta finantseerida eluaseme soetamist 10% omafinantseerimisega ehk sisuliselt samadel tingimustel, nagu nad on seda tehtud seni koostöös KredExiga. ?Riik jääb seega laenutaotlejatele teiseks võimaluseks,? lisas ta.

KredExi juhataja Maive Rute sõnul on valitsuse otsus Kredexi jätkamise osas positiivne ning annab lootust, et garantiide andmist saab jätkata katkestusteta.

?Loodan, et tänu tänasele otsusele jõutakse see seadus uues vormis vastu võtta ja meil ei teki vajadust uuesti jälle kinni panna,? ütles Rute.

Praegu jätkab KredEx 1. novembrist laenugarantiide pakkumist seniste laenude tagasimaksmise käigus vabanevate summade arvel. Sellest jätkub aga vaid mõneks kuuks ja valitsuse otsuse viibimise korral oleks võinud tekkida olukord, kus Kredex oleks taas kord pidanud garantiide andmise lõpetama.

Ettepanekus tehtud kitsendustest Rute suuremat probleemi ei näinud. ?Usun, et põhiosa meie sihtgrupist jääb alles,? lausus ta.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:48
Otsi:

Ava täpsem otsing