Korralik sisustus meelitab head üürnikku

Enn Tosso 18. oktoober 2004, 00:00

Korralikult viimistlemata üürikorterit kesklinnas mõistliku hinna eest üürile anda ei õnnestu. Uus Maa Kinnisvarabüroo elamispindade osakonna juhataja Annika Leet arvab, et kui osta kesklinna piirkonnas renoveerimata korter, siis peab kindlasti ära tegema põhjaliku remondi, enne kui hakata üürileandmisega tegelema. ?See tagab kõrgema üürisumma ja korralikud üürnikud,? sõnab Leet ning hoiatab: ?Sageli tõmbavad kehvemas seisukorras korterid ligi kahtlasi üürnikke, kas siis maksejõuetuid või hoolimatuid. Makstakse ära esimesed nõutavad summad, üür ettemaksuna ja deposiit, aga edaspidised makseid ei laeku ning korteri eest hoolt ei kanta.?

Tema sõnutsi on äärelinnas olukord teistsugune, kuna seal on sageli argumendiks hind, mitte niivõrd kvaliteet. ?Seega ei tasu seal väga põhjalikku renoveerimist ette võtta, piisab sanitaarremondist,? soovitab Leet. Siiski on oluline, et korter oleks puhas ja korralik. ?Kindlasti vajab ka äärelinn kõrgel tasemel renoveeritud kortereid, kuid selle ni?i täidavad ära uued korterelamud, kus on ka kõrgemal tasemel üürisummad,? arvab Leet.

Ent müügi puhul pole üldjuhul vaja korterit remontida, see võib isegi kahjuks tulla. ERI Elamispindade Kinnisvara juhataja Mart Saa sõnul sõltub remondivajadus korteri seisukorrast. Üldiselt enne müüki ei ole mõtet remonti teha, kuna tulevase omaniku maitse võib tehtust oluliselt erineda ja ta valiks pigem remontimata korteri, kui maksaks kinni kellegi tehtud remondi, mis ei ole sobilik, aga mille eest küsitakse raha,? sõnab Annika Leet.

Üürimise puhul ei piisa ainult korralikust remondist, vaid parima üüri saamiseks oleks vaja ka korter sisustada. Annika Leet toob näiteks kahetoalise korteri kesklinnas. ?Omanikul tuleb korter täielikult ära sisustada, st kööki täistehnika, elutuppa pehmet mööblit, televiisor, sisseehitatud garderoobikapid, voodi, pesumasin, vannitoatarvikud ja muu selline,? loetleb Leet vajalikke asju.

Voodipesu ja sööginõusid peab ta siiski läbirääkimiste küsimuseks: ?Järjest enam kliente tahab korterisse sisse kolida, kaks kätt taskus.?

Mööbli valikul tasub leida kuldne kesktee: ?Pole mõtet osta disainmööblit, kuid kõige odavamat mööblit samuti mitte,? sedastab Leet.

Samuti jäävad seisma korterid, mis on sisustatud kellegi vana mööbli ja tehnikaga. ?Idee on küll hea ? viia üürikorterisse enda vana sektsioonkapp ja kulunud diivan ?, kuid üürnikku ei tasu alahinnata. Enamasti jäävad need korterid seisma just mööbli pärast,? rõhutab Leet mööbli olulisust.

Kesklinna hinnad on tihedalt seotud uute korterite hindadega. Üldjuhul tõstab ratsionaalne investeering ka samavõrra korteri turuväärtust.

See pole nii juhul, kui asutakse renoveerima mõned aastad tagasi odavalt remonditud korterit, mille viimistlustase täna enam ei rahulda.

Samas pole eelnev remont veel amortiseerunud ja korteri müügihind ning turuväärtus on seetõttu keskmisest kõrgem.

Üürilepingus peab olema kirjas, milline on osapoolte vastutus ja kuidas käitutakse kahjude tekkimise korral. Üks asi on deposiidist kahjusumma mahaarvamine, kuid lisaks on veel lepingus kirjas, et üürnik on kohustatud hoidma korterit heas seisukorras ja tagastama selle lepingu lõppedes samas seisukorras, võttes arvesse normaalset amortisatsiooni. Kõik, mis ei lähe normaalse kulumise alla, on omanikule tekitatud kahju ning omanikul on õigus kahjude hüvitamisele.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing