Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Ajaloohõngulisele puupliidile leidub koht ka moodsas kodus

Eva Tammelo 20. oktoober 2004, 00:00

Kaminate, ahjude ja pliitide korrastamise ning ehitamisega tegeleva FIE Kristjan Kreisi sõnul soovivad nostalgilistel kaalutlustel puupliiti ka uude koju just inimesed, kes on varem elanud ahiküttega majades ning tunnevad puudust ahikütte hubasusest.

Kaminasalongi 12 Kaminat juhataja Priit Hansoni sõnul müüakse puupliite Eestis suhteliselt vähe, sest ostjate huvi selle toote vastu on leige.

?Vanad puupliidid on kõigil veel selgelt meeles. Kaasaegsetes kodudes on toiduvalmistamisel abiks palju mugavam elektri- või gaasipliit. Puupliidist on huvitatud eelkõige inimesed, kes soovivad ajaloohõngulist kodu. Pliite ostetakse peamiselt palkmajadesse ja taludesse, kuhu need sobivad väga hästi.?

Põhjuseid, miks eelistada vanade aegade hõngulist puupliiti moodsale elektripliidile, on mitu.

Peale soodsa toiduvalmistamise võimaluse sobib puupliit ruumi kiireks kütmiseks, sest malmist pliidiplaat eraldab kiiremini sooja kui soojust salvestav kivi.

Puuküttega pliiti on võimalik ühendada soemüüriga või kasutada vee soojendamiseks veeküttega süsteemis. Klaasuksega pliit toob ruumi elava tule paiste, asendades kaminasüdamikku.

Puupliit võib olla nii prae- kui ka leivaahjuga või hoopis ilma ahjuta. ?Sageli tahetaksegi puupliiti just praeahju pärast, sest puuküttega pliidi praeahjus valmistatud toidud, näiteks ahjukartulid, on hoopis erisuguse maitsega kui üheski elektri-, gaasi- või mikroahjus tehtud,? võrdleb ahjumeister Kreis.

Puupliidi võib ehitada traditsioonilisel moel kivipliidina või paigaldada hoopis malmist valmispliidi. Viimase eeliseks on suhteliselt väike, mõnesaja kilo piiresse jääv kaal, mis ei sea põranda konstruktsioonile erilisi nõudmisi.

Priit Hansoni hinnangul lähevad malmpliidid paremini kaubaks kui kivipliidid, sest nende paigaldus on lihtsam ning kasutusvõimalused laiemad.

Kristjan Kreisi sõnul laotakse nüüdisaegne kivipliit enamasti tellistest puhta vuugiga, ehkki kasutada võib ka kallimaid materjale, nagu graniit.

Kreisi kogemuste kohaselt kestab müüritud puupliidi sisu ligikaugu 40 aastat. ?Üldjuhul oleme vanematest majadest puupliidid välja lõhkunud ning uued asemele ehitanud, sest vana pliiti taastada hästi ei saa. Omaniku soovil võib uue pliidi viimistuse teha olnu sarnase, vahel saab ka vana materjali taaskasutada.?

Majja või korterisse puuküttega pliiti kavandades tuleb teada, et puupliit vajab rohkem ruumi kui elektri- või gaasipliit. Ka tuleb kontrollida suitsulõõride mõõte ning nende seisukorda ja materjalide sobivust. Valmispliiti tellides tuleb täpsustada, kummale poole korstnaühendust soovitakse. Ka puupliidi kohale võib toidulõhnade eemaldamiseks paigaldada õhupuhastaja.

Puupliidi puhul tuleb arvestada umbes 15 000?20 000kroonise väljaminekuga.

Viimase paari aastaga on puuküttega pliitide läbimüük K-Raua ACE kauplustes kahekordistunud. Vahel ostetakse koguni 4?5 pliiti päevas. Enim on ostetud küpsetusahjuga pliiti Susanna, mille soodushind on praegu alla 9000 krooni, ning ligi 11 000 krooni maksvat veesärgiga pliit-katelt, millega saab lisaks toidu valmistamisele kütta ka kuni 100ruutmeetrist pinda. Ostmisel eelistakse rohkem pruuni kui valget värvi pliite. Odavamate, ühe plaadiga pliitite hinnad algavad keskmiselt 4000?5000 kroonist, suurematel, praeahjuga pliitidel aga 8000?9000 kroonist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing