Reede 28. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Dollari langus võib hoogustuda valimistulemuste venimisel

Tõnis Oja 02. november 2004, 00:00

Mainekas Briti ajakiri The Economist väidab, et dollari nõrgenemine oleks isegi suurem, kui valuutakursid oleksid kujunenud vaid turgude mõjul ning poleks toimunud Aasia keskpankade, eriti Jaapani Panga sekkumist (interventsiooni).

Uudisteagentuuri Bloomberg tehtud küsitluse kohaselt soovitas üle poole küsitletud spetsialistidest dollarit müüa. ?Dollari kursi langus jätkub,? ütles Föderaalreservi endine nõukogu liige Lyle Gramley, kes praegu nõustab investeerimisfirmat Schwab Soundview Capital Markets. ?Olukorras, kus USA majanduskasvu aeglustumine süveneb, on dollariralli ebatõenäoline.?

Pärast kümmet kuud kehtinud dollari suhtelist stabiilsust, mil kurss on kõikunud vahemikus 1,29?1,18 dollarit euro kohta (see teeb dollari kursiks 12,20?13,25 krooni), võib dollari languse uus kiirendus alata juba lähipäevil.

Kursilangus võib saada uue impulsi siis, kui valimiste võitjat ei suudeta välja selgitada kohe ja see venib, lausus uudisteagentuurile Bloomberg Barclays Capitali valuutaturgude peastrateeg Jake Moore. 2000. aastal nõrgenes dollari kurss alates valimiste päevast kuni president Bushi võitjaks kuulutamiseni 12. detsembril 2,2%.

Ühe või teise kandidaadi selge võit mõjuks aga dollari kursile positiivselt. ?See ei oleks pikaajalise toimega, sest suund on endiselt dollari nõrgenemise suunas,? ennustas Prantsuse pangahiiu BNP Paribas valuutakursside müügidirektor Neil Jones.

USA jooksevkonto defitsiidi on suurena hoidnud Aasia valuutade nõrkus. Teises kvartalis kasvas defitsiit rekordilisele 166,2 miljardile dollarile (2 triljonile kroonile) ehk 5,7 protsendile SKPst, võrrelduna 5,1 protsendiga esimeses kvartalis. Bloombergi arvutuste kohaselt oleks jooksevkonto defitsiidi kompenseerimiseks ja dollari kursi samal tasemel hoidmiseks vaja välisraha 1,8 miljardit dollarit (22 miljardit krooni) päevas.

Investeerimispanga UBS analüütikute arvutuste kohaselt peaks dollar USA kaubandusbilansi tasakaalustamiseks nõrgenema teiste valuutade suhtes veel 20?30 protsenti. See teeks euro kursiks 1,70 dollarit ehk USD kursiks 9,20 krooni.

Krooniajaloo senine madalaim dollari kurss ? 10,8244 krooni ? fikseeriti 19. aprillil 1995.

Deutsche Banki analüütikud aga usuvad, Ameerika võib säilitada oma suure jooksevkonto defitsiidi järgnevaks kümmekonnaks aastaks, ilma et dollari kurss kannataks, sest seda finantseerivad Hiina ja teised Aasia riigid. Nende sõnul on praegune olukord kujunenud omamoodi Bretton Woodsi süsteemiks. Viimane oli pärast Teist maailmasõda kehtinud fikseeritud valuutakursside süsteem.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing