EAKL: valitsus jättis arvestamata vajalikud töötuskindlustuse seaduse muudatusettepanekud

19. november 2004, 13:24

Ametiühingute keskliit pole rahul, et valitsus jättis eilsel istungil osad töötuskindlustuse seaduse muudatusettepanekud toetamata.

?EAKL on seisukohal, et sellega näitasid valitsejad taaskord oma soovimatust mõelda nende inimeste peale, kellede häältega valitsus Toompeale on tõusnud.? ütles EAKL esimees Harri Taliga. ?Kõlavad deklaratsioonid paindlikest ja inimesest lähtuvatest aktiivsetest tööturumeetmetest jäävad katteta sõnakõlksuks, kui inimestel puuduvad reaalsed võimalused tööle naasmiseks,? ütles Taliga.

Ootamatult töötuks jäänud inimene vajab sellisel tasemel asendussissetulekut, mis annaks talle võimaluse otsida uut sobivat töökohta, teatas Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL). Sellest lähtudes esitas EAKL 12.oktoobril terve rea ettepanekuid töötuskindlustuse seaduse muutmiseks, sh:

1) Pikendada 12 kuu võrra (e kolme aastani) aega, mille jooksul töötajal on võimalik koguda kindlustushüvitise saamiseks nõutavat 12-kuulist kindlustusstaa?i. Selline muudatus oleks võimaldanud suurendada töötuskindlustusega hõlmatute ringi inimeste võrra, kes on aasta jooksul suhteliselt lühemat aega hõivatud, nt hooajatöötajad.

2) Töötu abiraha saamine ei tohi nullida töötuskindlustusstaa?i.
Praeguse kehtiva korra järgi loetakse kogutud töötuskindlustusstaa? nulliks ka pärast seda, kui inimesele on määratud töötu riiklik abiraha. Ametiühingud ei pea kehtivat nõuet põhjendatuks, kuna töötu abiraha suurus on selline summa, mis ei võimalda inimesel ennast piltlikult öeldes isegi puhtaks pesta, et tööd otsima minna. Esitatud ettepanekul algaks töötuskindlustusstaa?i arvestamine nullist vaid pärast töötuskindlustushüvitise saamist.

3) Tõsta 10 protsendipunkti võrra töö kaotanutele makstava kindlustushüvitise määra.
Tänase kehtiva korra kohaselt makstakse töötuks jäämise korral esimesed 100 päeva 50% viimase 12 kuu jooksul laekunud keskmisest sissetulekust ja järgmised 80 päeva 40%. Ametiühingute ettepanek on maksta esimese 100 päeva jooksul 60% ja järgneva 80 päeva jooksul 50%.

4) Suurendada alates 2005.a töötu abiraha määra 1250 kroonini kooskõlas Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni standardiga, mille kohaselt töötu abiraha peaks moodustama poole alampalgast.

Oma eilsel istungil ei toetanud valitsus töötuskindlustuse seaduse muutmise eelnõusid, sh ka EAKLi ettepanekud. Samuti ei arvestanud valitsus ametiühingute ja tööandjate ühise ettepanekutega töötuskindlustuse maksemäära alandamise osas nii töötajatele kui tööandjatele.

?Sotsiaalpartnerluse hea tavaga selline valitsuse käitumine kokku ei käi,? tõdes Taliga. ?Peaks olema elementaarne, et erimeelsuste korral püütakse otsida kokkulepet. Valitsus aga ei vaevunud isegi selgitama, miks ta ametiühingute ja tööandjate seisukohta millekski ei pea.?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing