Euroopa börsid: USA toidu- ja ravimiamet kimbutab ravimisektorit

19. november 2004, 12:45

USA toidu- ja ravimiameti FDA teade, et osa Euroopa ravimifirmade ravimeid vajab täpsemaid ohutusuuringuid, on vedanud täna sektori kiiresse langusse.

FDA loetletud ravimite nimistusse kuulusid AstraZeneca kolesteroolialandaja Crestor, Glaxo astmaravim Serevent ja Roche Holding aknetablett Accutane.

Euroopa suuruselt kolmanda ravimitootja AstraZeneca aktsia alustas päeva 7,8% langusega, tasemel 2182 penni. Regiooni suurim meditsiinitarvete valmistaja Glaxo aktsia 3,7%, liikudes 1155 pennil. Investeerimispank Goldman, Sachs Co alandas täna ka viimatimainitu 2004. aasta kasumiprognoosi peaaegu kümnendiku võrra.

Kui ravimitootjate aktsiaid on senini peetud nn. kaitsvateks aktsiateks, mis on liiguvad suhteliselt tugevalt ka majanduse langustsüklites, siis nüüd on selline suhtumine löönud kõikuma ja ravimisektor muutunud riskantsemaks.

Ravimisektori olukord on läinud tõsisemaks pärast seda Merck korjas müügilt ära valuvaigisti Vioxx. Kliiniliste katsete käigus leiti et ravim kahekordistab südamerabanduse riski. Pärast otsuse teatavakstegemist on Mercki aktsia kaotanud kahe kuuga oma hinnas ligi 40% ning liigub viimase seitsme aasta madalaimal tasemel.

Kuna paljude ravimite väljatöötamiseks on mängu pandud suured rahad ja investorid arvestanud ravimite müügist tulevikus saadavate suurte rahavoogudega, võivad ühe või teise ravimi müügilt kõrvaldamisel olla rasked tagajärjed. Paljudele ravimitootjatele annab paar hitt-toodet märkimisväärse osa käibest ja kasumist.

Samas on Euroopa suunalt on tulnud ka positiivseid uudiseid.

Maailma suuruselt kolmas muusikasalvestaja EMI Group aktsia on tõusnud 7,4%, tasemeni 224 penni ning seda vaid seetõttu, et firma suudab tänu paranenud olukorrale muusikasalvestusturul täita oma käesoleva aasta prognoosid.

Põhjala börsidel on väga tugevalt (16%, 59,50 Taani kroonini) tõusnud turvafirma Falck A/S aktsia, kuna Rootsi Nordic Capital teatas soovist ettevõtte 5,3 miljardi Taani krooni eest (60 krooni aktsia kohta) ära osta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing