Aivar Rehe: seadusemuudatused kaitsevad maksumaksjate õigusi

Inno Tähismaa 24. november 2004, 13:28

Maksu- ja tolliameti peadirektori Aivar Rehe hinnangul tagavad riigikogus eile heakskiidetud seadusemuudatused enam maksumaksjate õigusi.

'Maksukorralduse seaduse (MKS) paragrahvi 26 lõikes 2 sätestatud maksusaladuse mõiste jääb seadusemuudatuse järel muutmatuks,? märkis Rehe pressiteate vahendusel, ?mis tähendab, et maksusaladuseks on jätkuvalt maksuhalduri poolt seoses teenistuskohustuste täitmisega kogutud informatsioon.? Tema sõnul täpsustati vaid erinevate teabeliikide kirjeldust, kuhu lisati ka erinevad andmekandjad ja info nende kohta. Ameti dokumendiregister on ja jääb maksuhalduri veebilehel jätkuvalt avatuks ja kättesaadavaks.

Rehe sõnul on veebilehel toodud dokumendiregistris piiratult kättesaadav vaid see väike osa andmeist, mis on kaitstud maksusaladusega. Nähtaval pole maksu- ja vaidemenetlustega seotud registrite need väljad, mille avatuse korral oleks igal isikul võimalik pääseda ligi konkreetsete isikute maksusaladusele, märkis Rehe. 'Igal maksuhalduriga kirjavahetuses oleval isikule jääb võimalus saada veebilehe vahendusel ülevaadet tema kirjade registeerimisest ning maksuhaldur kavandab info leidmist dokumendiregistrist muuta juba lähiajal kasutajasõbralikumaks.'

Seaduse muutmise järel laieneb maksusaladuse hoidmise kohustus ka neile ametkondadele, kes maksuhaldurilt maksusaladust sisaldavat infot on saanud. Sellega muudetakse olukorda, kus üks ametkond teeb kõik endast oleneva maksusaladuse hoidmiseks, ent seadusest tulenevatel juhtudel info väljastamise järel suureneb risk maksusaladuse kaitse kadumisele.

Aivar Rehe märkis, et maksuvõlglaste nimekiri on olnud juba aastaid avalik ja jääb selleks ka edaspidi, kuna on põhjendatud iga ettevõtte või muu maksukohustuslastel avalik huvi oma tehingupartnerite ja klientide seaduskuulekuse ja kohustuste olemasolu kohta. 'Sellise info omamine võimaldab hinnata majandustegevuses äririske ja langetada sellele teabele tuginedes oma õigeid otsuseid,' lisas Rehe.

Seadust täiendatakse muudatuse kohaselt punktiga, mis võimaldab maksuhalduril anda avalikkusele infot vaid väär- ja kuritegude kohta ja sedagi vaid juhul, kui avalik huvi andmete avalikustamiseks kaalub üles huvi nende avalikustamata jätmiseks ning avalikustamine ei ohusta tõe väljaselgitamist kriminaal- või väärteomenetluses.

'Kokkuvõttes seadusemuudatus vaid täpsustab jätkuvalt karme maksusaladuse kaitse põhimõtteid ning maksuhalduri tegevust teabe avalikustamisel,? märkis Rehe, ?Maksumaksjatel säilib aga endiselt võimalus olla kursis maksuhalduri tegevusega ning temaga kirjavahetuse olemasoluga. Maksuhalduri tegevus jääb läbipaistvaks.?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing