Jaeinvestorid leidsid internetiaktsiatele konkurendi Iraagi dinaari näol

29. november 2004, 14:28

Üha enam levib spekuleerimine Iraagi värskelttrükitud dinaaridega, kirjutas Investors Business Daily (IBD).

Kuidas saavad investorid uusi Iraagi dinaare? Abiks on internet ja riigi ülesehitus, mis on pannud jaeinvestoreid ostma Iraagi dinaari lootuses, et riigi ülesehituse käigus tõuseb dinaari väärtus.

See pole probleemiks, et väljaspool Iraaki müüvad vaid mõned üksikud pangad Iraagi dinaari. Iraagis asub 138 000 USA sõjaväelast.

Alates 2003. aasta oktoobrist, mil USA administratsioon hakkas emiteerima uusi Iraagi rahatähti, tekkisid uued veebilehed, kus pakutakse dinaare müügiks. Veebilehtede operaatorid pakuvad pangatähti miljoniliste dinaaride kaupa, mis toimetatakse kätte posti teel.

Dinaaride ostjateks on sageli USA armeesse kuuluvad mehed ja naised. Koju minnes panevad esitavad nad tellimused. Ka merel või baasides olek pole probleemiks, ütlevad veebikeskkondade operaatorid. Teisteks ostjateks on spekulandid, alates veoautojuhtidest lõpetades teadlastega.

Inimesed usuvad, et Iraagi dinaar toob neile rikkust nagu Kuveidi dinaar pärast esimest Lahesõda. Kuveidi dinaari kurss kerkis dollari vastu okupatsiooniaegselt 0,10 dollarilt 3 dollarile.

Ostjad loodavad samalaadset teenistust. Neid julgustab see, et Iraagi dinaari kurss on jaanuarist saati kerkinud 15 protsenti.

?Te ostate dinaare, sest see on pikaajaline spekulatiivne panus,? ütles meditsiiniseadmete firma tegevjuht, kes lõi BuyIarqiDinars.comi, kuna tema Iraagis teenivalt lapsepõlvesõbralt tuli selline idee. ?Kui dinaari kurss tõuseb kunagi dollari suhtes kursini üks ühele, on mul käes 1,5 miljardit dollarit.

Jätkuvalt võib sellise tegevuse kohta öelda pigem panustamine kui investeerimine.

Isegi dinaari väärtuse kahekordistumiseks peaks lõppema sõjategevus, taastuma endises mahus naftatootmine ning antama Iraagile andeks 120 mln dollari suurune välisvõlg. Selleks võib aga kuluda aastaid.

?Mõtle Iraagi dinaarile nagu riskantsele internetiaktsiale või nagu lotopileti ostule,? ütles majanduskonsultant ja endine välissuhete nõukogu töötaja Brad Sester.

Kõigil, kellel on internetiühendus, ei tohiks dinaaride ostmine olla keerulisem kui interneti teel koeratoidu ostmine.

Kirjutades internetiotsingumootoritesse ?Iraqi? ja ?dinar?, tuleb välja nimekiri veebilehtedest, kus pakutakse müügiks Iraagi dinaare alates miljonist dinaarist hinnaga 850 kuni 1000 dollarit.

Kaks veebilehte, kellega IBD ühendust võttis, saavad Iraagi dinaare läbi kontaktide Jordaanias ja Kuveidis. Veebilehtede operaatorid kannavad neile üle dollarid. Need inimesed ületavad Iraagi riigipiiri ja ostavad seal Iraagi dinaare. Seejärel saadetakse dinaarid veebilehtede operaatoritele või PortalIraq.comi puhul otse välismaistele ostjatele.

?Veebilehtede operaatorid fikseerivad viimase Iraagi Keskpanga valuutakursi ja lisavad oma marginaali. Valuuta ostjad ja müüjad peavad esitama aruanded USA Riigikassale ning registreerima samas oma veebilehed. Kui väärtpaberimaaklerite tegevust jälgib USA Väärtpaberijärelevalve SEC, siis valuutakaubitsejate tegevust ei kontrolli keegi.

Tavaliselt on valuutakauplemine suurte pankade pärusmaa, kes ostavad valuutat oma rahvusvaheliste klientide vajaduste katmiseks. Ka erainvestorid saavad pankade või valuutavahetuskontorite vahendusel müüa valuutat. Kes on varakad, saavad otse kaubelda valuutat internetikeskkonnas.

Iraagi dinaaride puhul ei tule kõne alla kumbki variant. Dinaaride müüjad väljaspool Iraaki peavad ise turu looma. Näiteks võib püüda leida ostjaid eBays.

Riskidest rääkides tuleb meenutada, et Iraak pole Kuveit, kelle rahvusvaheline rahandusstruktuur jäi lühiajalise okupatsiooni käigus suuresti töökorda. Parimaks stsenaariumiks on see, kui Iraagi SKT paari aastaga kahekordistub. Siis võiks juhtuda sama ka Iraagi dinaariga.

Ostjad tunnistavad, et see on hasartmäng. ?See on riskantne investeering,? ütles PortalIraq.comi kaupleja Chris Papatheofanous. ?Kuid see on põnev.?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing