Ettevõtjaid ähvardab rohkem kui 300 miljoni kroonine maksukohustus

Anne Oja 30. november 2004, 00:00

Suurem osa võimalikest maksudest on suhkru varumise eest, kokku võib 1. maist tulla maksuotsuseid 220 miljoni krooni eest. Samas päästab suhkrutrahvist kas suhkru töötlemine loomasöödaks, kütuseks või eksportimine.

Ülejäänud trahvid on muude toiduainete varumise eest ning maksud tuleb tasuda selle aasta lõpuks.

Piimatootja Epiima finantsjuht Taavi Aas märkis, et tema teada ükski Eesti piimatööstustest möödunud nädalal maksuteadet ei saanud. ?Ühtki piimatööstust ei maksustatud, teateid said vahendajad,? lausus Aas.

Või tootmiseks valmistuva Põltsamaa Juustutööstuse OÜ juht Ago Teder mainis, et väikeettevõtetel endil pole piisavalt käibevahendeid, et spekulatiivseid varusid soetada. Nõnda ettevõttel endal trahvi maksta ei tule.

Coca-Cola HBC Eesti teatas eile, et on põllumajandusministeeriumile andmed esitanud, kuid täpsemat informatsiooni anda ei saa. ?Tegemist on otseselt meie ärihuve puudutava teemaga,? vahendas ettevõtte avalike suhete juht Madeleine Tults.

ASi Kalev juht Oliver Kruuda ütles, et ettevõte on samuti varusid deklareerinud, kuid suhkrutrahv Kalevit ei puuduta. Kruuda sõnul sõltub trahvi sissenõudmine paljuski Euroopa Komisjoni poolt jaanuaris langetatavast otsusest. Kui järeleandmisi ei tehta, tuleb ilmselt osa suhkrut kolmandatesse riikidesse vedada, ütles Kruuda.

Suhkruhulgimüüja Montemar OÜ suhtekorraldaja Marek Krugol kommenteeris: ?Meil oli põhimõtteline otsus, et varud viidi miinimumini. Seetõttu pole meil ka praegu spekulatiivset suhkrut müüa.? Pärast Eesti liitumist euroliiduga loobusid samas mõned Montemari lepingulised partnerid uue hinnaga suhkru väljaostmisest, mis viitab spekulatiivse suhkru eelistamisele.

Põlva Piimaga seotud AS Pimix sai samas teate üleliigse laovaru kohta ja valmistub põllumajandusministeeriumi kohtusse kaebama.

?Pimix on investeerinud 2003. aasta jooksul üle kümne miljoni krooni uude euronõuetele vastavasse külmhoonesse. Laovaru, mis võtab enda alla vaid mõne protsendi külmhoone mahust, on minu nägemust mööda normaalne varu, mitte üleliigne laovaru,? kommenteeris Pimixi juht Raul Lusti.

Mitteametlikel andmetel uuris maksu- ja tolliamet mitmete teiste vaid impordiks loodud ettevõtete kõrval ka Montex Eesti OÜd, mille üks tehingupartneritest on Pimix.

Statistika näitab, et nii Põlva Piim, Montex Eesti kui ka Pimix kuulusid loomseid tooteid importivate ettevõtete esikümnesse. ?Tean ainult Põlva Piima asju,? ütles Põlva Piima juht Aivar Häelm. Varem on ta öelnud, et Montexi kaudu soetatud või ei kuulunud Põlva Piimale, vaid ettevõtte välispartnerile.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:56
Otsi:

Ava täpsem otsing