Haigekassa ei leidnud perearstidele lubatud lisaraha

30. november 2004, 16:03

Kohtumisel Eesti Perearstide Seltsi ja Eesti Haigekassa juhatuse vahel selgus, et Haigekassa ei leia perearstidele palgakokkuleppe täitmiseks raha.

Eesti Perearstide Seltsi Liidu juht Madis Tiik teatase, et perearstid ei pea täna pakutud 23 lisamiljonit vastuvõetavaks ja ootavad, et Vabariigi valitsus sekkuks tekkinud kriisiolukorda ning tagaks Eesti meditsiini jätkusuutlikkuse.

Eesti Perearstide Seltsi ja Haigekassa esindajad kohtusid täna ühise laua taga, et arutada võimalikke lahendusi viimastel nädalatel esile kerkinud kriisile, kus riik on taganemas tervishoiutöötajatega, sh perearstidega, sõlmitud palgakokkuleppest. Tänane kohtumine kinnitas Tiigi sõnul perearstide muret edasise tegevuse pärast, kuna Haigekassa esindajate sõnul lubatud lisaraha ei leita. Küll pakuti perearstidele täiendavalt uuringute kulude kompenseerimist 23 miljoni krooni võrra, kuid seda eriarstiabi arvelt. 'Perearstide Selts on tänasel päeval teiste tervishoiutöötajatega solidaarne ja ei pea vastuvõetavaks lisarahastamist teiste arstide arvelt,' ütles Tiik. Tema hinnangul seab see ohtu kogu Eesti meditsiinisüsteemi jätkusuutlikkuse, kuna juba praegu on paljud arstid suundumas välismaale tööle ja arstid peavad patsiente ravides kokkuhoiule mõtlema.

Erinevalt ülejäänud tervishoiusüsteemist on perearstid ettevõtjad, kelle põhiliseks sissetulekuallikaks on haigekassalt saadav pearaha, mille eest peab perearst kandma nii palga-, patsientidele tehtavad uuringukulud kui ka suuremad investeeringud. Täna arvestab Haigekassa pearaha tunnihinnaga 46 krooni, palgakokkuleppest lähtuvalt lootsid perearstid saada aastaks 2005 tunnitasu 66 krooni.

Tänase kohtumise valguses on perearstid seisukohal, et riik peab leidma tekkinud kriisile kiire lahenduse ja valitsus peab näitama omalt poolt jõulist tegevust, et tagada meditsiini edasine toimimine. Meditsiinitöötajad on valmis koostööks, kuid riik peab kinni pidama sõlmitud kokkulepetest. Praeguses olukorras lammutab vabariigi valitsus toimivat ravikindlustussüsteemi ning eirab maksmiskohustust.

Eesti Perearstide Seltsi esindajad ootavad valitsuselt lahendust, kust puuduvad ressursid leida, kuna nii enam jätkata ei saa. Madis Tiigi sõnul on kõrgeimal tasemel korduvalt räägitud üldarstiabi prioriteetsusest, kuid tegelikkuses ei paista see kuskilt. Perearstide edasine tegutsemine on seatud kahtluse alla, kuna perearstid ei saa sõlmida 2005. aastaks Haigekassaga uusi lepinguid ise seadust rikkumata. Eesti Perearstide Selts koguneb erakorralisele üldkogule Paides homme kell 15.00, kus tulevad arutlusele perearstide edasised sammud.

Eestis on hetkel 783 perearsti nimistut, koos abilistega on perearstisüsteemis tööl ligi 2300 tervishoiutöötajat. Keskmine nimistu suurus on 1700 patsienti, kuid palju on nimistuid, kus patsiente on üle 2000. Viimase kahe aasta jooksul on suurte nimistute arv oluliselt kasvanud ja arstide vähesuse tõttu ei ole lahendust, kuidas suurte nimistute arvu vähendada. Juba praegu on 40 perearsti praksises perearst leitud ajutiste lahendustega.

Lisainfo


Madis Tiik

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing