Jõululaadad tutvustavad eesti vanaaegseid jõulukombeid

Ketlin Priilinn 03. detsember 2004, 00:00

Kärdla kultuurikeskuse juhataja Svea Pilviku sõnul korraldavad nad jõululaata viiendat korda ja hiidlased ootavad seda väga. ?Meie laadal on müügil ainult käsitöö ja omatoodang, et aidata kaasa jõulumeeleolu loomisele,? räägib Pilvik. ?Piletit külastajale ei ole ja laadakoha saab müüja selle eest, kui ta loovutab mõne omavalmistatud eseme laadaloteriisse,? selgitab Pilvik tingimusi.

Pilvik ütleb, et laadal saab igal täistunnil näha erinevat kultuuriprogrammi. ?Tänavu täidavad lava oma esinemistega Käina kaunite kunstide kooli folklooriosakonna õpilased ja õpetajad, Kõrgessaare Tervisemaja line-tantsijad ja Kärdla kultuurikeskuse isetegijad,? jutustab Pilvik.

?Põhiplaanilt saab olema kõik nii nagu eelmistel aastatel ? vaba käsitöö müük ja töötoad saare oma tegijatelt, mõned külalised eriliste pakkumistega ka väljastpoolt, laadaloterii, piparkoogituba, jõulukohvik jne.?

Kuigi laadakülastajaid ei ole Kärdla jõululaadal seni kunagi üle loetud, arvab Pilvik, et kahe päeva jooksul käib laadalt läbi oma tuhatkond hiidlast.

Maaema messi korraldaja Helve Laksbergi sõnul on Maaema mess toimunud juba kaksteist aastat järgemööda igal kevadel. ?Aga sel aastal korraldame esmakordselt ka jõuluürituse, kus tutvustame jõulutraditsioone läbi aegade,? ütleb Laksberg.

Toimuvad temaatilised jõulumüügid, näitused, konverents ja kultuuriprogramm. Külla tulevad näärisokk, valge toonekurg, jõuluvana ja mängitakse ennemuistseid jõulumänge. Inimene saab teada ja osta kõike, mis on hea ja tervislik ning mida vajatakse jõuludeks ja aastavahetuseks.

Tallinna jõuluturu korraldaja, Eventmasters OÜ juhataja Tauno Loodus räägib, et üritusel on külastajal tegevust kahtlemata palju. ?Saab osta jõulukingitusi, meisterdatakse münte ja põletatakse puidust medaljone,? selgitab Loodus. ?Samuti saab vaadata, kuidas valmib puidust käsitöö, ja samas võib ka lihtsalt hästi aega veeta ? süüa just külalistele mõeldud jõulutoite ning juua jõuluturu kruusidest glögi.?

Jõuluturg on Looduse sõnul lisaks heategev üritus. ?Käesoleval aastal annetati 10 000 krooni esimesele lapsele, kes sündis Eestis Euroopa Liitu, ning 100 000 krooni Kadrioru lastepargi ehituseks,? räägib Loodus. ?Tavakülastajatele on sissepääs tasuta, sest soovime, et meil külastajaid ikka piisavalt oleks. Eelmisel aastal külastas jõuluturgu umbes 100 000 inimest ja käesoleval aastal usume, et ikka veelgi rohkem.?

ASi Tartu Näitused projektijuhi Aare Looduse sõnul on jõululaadal tavaliselt esindatud lai valik kaupu. ?Traditsioonilised tooted, mida laadalt leida võib, on ehted, raamatud, postkaardid, mänguasjad, maiustused, käsitöö, sporditarbed ? kõik, mida kinkida jõuludeks,? selgitas Loodus.

?Läbi aastate on laat olnud kohaks, kuhu tulevad oma kaupa pakkuma nii suuremad kui ka väiksemad ettevõtted nii üle Eesti kui ka välismaalt.? Loodus leiab, et jõululaat pakub võimalusi kõigile osalejatele: oma tegevuse tutvustamiseks ja reklaamimiseks, temaatiliste firmapäevade korraldamiseks, kaupade ja toodete presentatsiooniks ning hea kauba müümiseks.

?Külastajate jaoks on aga laadale minek rituaal, mida ei anna võrreldagi kaubanduskeskustes sisseostude tegemisega,? usub Loodus. ?Laadal saab kaubelda ja laadakaup on reeglina natuke odavam kui poes. On ka kaupasid, mida poes üldse ei müüdagi.? Tartu jõululaadale viib külastajaid tasuta jõulubuss, mis sõidab marsruudil Raekoja plats ? jõululaat ? Eeden ? Raekoja plats.

Meie ettevõte osaleb sel aastal Viimsi huvikeskuse korraldataval jõululaadal ja ka Tartu Näituste paviljonis toimuval laadal.

Oma müügikeskused on meil Tallinnas aasta läbi ka Norde Centrumis, Magistrali kaubanduskeskuses, Balti jaama ostukeskuses ja Rocca al Mare kaubanduskeskuse koridoris.

Detsembrikuus müük üldjuhul tuntavalt kasvab, sest mesi on ju suurepärane ja väga praktiline jõulukingitus ning ei kuulu kohe kindlasti selliste asjade hulka, millega pole midagi peale hakata ja mis jääksid lihtsalt kusagile riiulile seisma ja tolmu koguma.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:57
Otsi:

Ava täpsem otsing