Teisipäev 21. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kehv automüük piiras kaubanduse kasvu

Andres Kärssin 03. detsember 2004, 00:00

Statistikaameti andmeil oli kolmandas kvartalis kaubandusettevõtete netokäive 37,9 miljardit krooni, mis on eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes 12% suurem. See on vähem kui esimeses ja teises kvartalis, mil kaubanduskäive kasvas mullusega võrreldes vastavalt 14% ja 18%.

Kui kaupade jaemüügi üldnäitajast kaks viiendikku andvate toidukaupluste käibe kasv on tänavu kvartalite lõikes kõikunud paari protsendi piires, olles viimati 14%, siis automüüjatel jäi see näitaja eelmises kvartalis oluliselt alla esimese poolaasta tulemustele ning oli 6% väiksem kui eelmise aasta kolmandas kvartalis. Samuti kasvas varasemast ligi kolm korda vähem kütuse jaemüügi näitaja, olles 4%.

?Jaekaubandusettevõtete puhul on kasvutempo enam-vähem endine, kuid automüüjatel pole sellist kasvu, sest eelmisel aastal saavutati väga kõrge tase,? tõdes Kaupmeeste Liidu tegevdirektor Marika Merilai, viidates arvukate autosalongide avamisele mullu.

?Meie numbrid on samad nagu üldine pilt,? kommenteeris Fordi, Volvot, Land Roverit ja Jaguari esindava Info-Auto turundusdirektor Tiit Lillipuu kolmanda kvartali statistikanäitajat. Tema sõnul toimus automüügis suur hüpe tänavu kevadel enne Euroopa Liiduga ühinemist, sest kardeti hinnatõusu: ?Autod soetati planeeritust varem.?

Teiseks läks Lillipuu hinnangul suvel pankade eluasemelaenude intressiralli ajal rohkem raha kinnisvarasse ning seetõttu ei vahetanud tarbija autot nii ruttu uue vastu. ?Prognoosin, et aasta lõikes tuleb käibe kasvuks 4?5% võrreldes eelmise aastaga,? lisas ta.

Neste Eesti juht Indrek Kaju lausus, et ei oskagi kommenteerida kütuse jaemüügi statistilise kasvunäitaja pidurdumise põhjusi kolmandas kvartalis. ?Seda võib küll öelda, et teise kvartali kasv oli ülepaisutatud. Kuna 1. maist tuli aktsiisitõus, siis osteti kütust ka jaemüüjatelt varuks,? lausus ta. Kaju märkis samuti, et bensiinimüügi puhul saab Eestis rääkida ikkagi ühe- mitte kahekohalisest kasvunäitajast.

Kaubandusettevõtete kogukasum oli kolmandas kvartalis 1,6 miljardit krooni. Kogukasumi osatähtsus netokäibes oli 4,1%, kaupade juurdehindlus 19%.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:57
Otsi:

Ava täpsem otsing