Energiaettevõtted kaebasid Eesti Energia konkurentsiametisse

07. detsember 2004, 10:45

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing (EJKÜ) teatas, et esitas konkurentsiametile kaebuse Eesti Energia turgu valitseva seisundi kuritarvitamise kohta.

Eesti Energia ebaseadusliku tegevuse tõttu on elektritarbijatele väljaspool Eesti Energia võrgupiirkonda viimastel aastatel tekitatud hinnanguliselt üle 80 miljoni krooni kahju, leiavad energiaettevõtete ühingu liikmed.

Eesti Energia kontsern on põlevkivi tootmise, elektri tootmise ja jaotamise osas turgu valitsevas seisundis. Jaotusvõrk toodab kahjumit, kontsern tervikuna on aga kasumis. See on võimalik tulenevalt Eesti Energia kontserni struktuurist, mis võimaldab katta elektri transportimise kahjumit põlevkivi ja elektri tootmise arvel. Elektri tootmisest tulevast kasumist kompenseerib Eesti Energia oma kahjumi jaotusvõrgus. Toimub ristsubsideerimine erinevate tegevusalade vahel. Seetõttu maksavad teiste võrgupiirkondade tarbijad sisuliselt kinni osa Eesti Energia kontserni jaotusvõrgu tegevuse kahjumist ehk teisisõnu näiteks Läänemaa ja Saku elektritarbijad doteerivad Põhja- ja Lõuna-Eesti elektritarbijaid.

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühingu hinnangul on teiste võrgupiirkondade tarbijatele tekitatud 1. aprillist 2002 kuni 31. märtsini 2004. aastal 77,9 miljonit krooni kahju. Ristsubsideerimise kaudsel tulemusel on viimase aasta jooksul oma tegevuse lõpetanud üle kahekümne võrguettevõtja.

Eesti Energia kõrval tegutseb täna Eestis kaks suurt (Fortum Elekter, Narva Elektrivõrk) ja 38 väiksemat elektrivõrku, mis tegelevad ainult elektri transpordiga. Kuna elektri transporti doteeritakse tootmise arvelt, siis on Narva Elektrijaamades toodetud elekter osade Eesti tarbijate jaoks kallim kui teistele. Paratamatult peavad need võrguettevõtjad, kellel tootmise kõrget tulukust toetuseks võtta pole, müüma elektrit kõrgema hinnaga kui Eesti Energia. Elektrimonopol on oma hinnastruktuuri kunstlikult moonutanud selleks, et konkurente turult tõrjuda. Eesti Energia jaotusvõrgus on hinnad teiste jaotusvõrkudega võrreldes madalamad ristsubsideerimise, mitte aga efektiivsema majandamise tõttu. Ristsubsideerimine on vastuolus konkurentsiseaduse, elektriturgu reguleerivate seaduste ning Euroopa vastavate direktiividega.

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing esitas kaebuse konkurentsiametile taotlusega Eesti Energia kontserni tegevuse kontrollimiseks seoses võrgutasude ja elektrienergia müügihindadega jaotusvõrgus ja palub konkurentsiametit kohustada Eesti Energiat konkurentsiseadust täitma. Energiaettevõtete ühingut esindab Paul Varuli Advokaadibüroo.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing