Aeg on hakata tegema ettevalmistusi euro tulekuks

ÄP 15. detsember 2004, 00:00

Täna selguvad Eesti ilusamad euromündid ? kuulutatakse välja nende kujundamise konkursi võitja. Kasutusele tulevad euromündid siiski alles eeldatavasti aastast 2007.

Kaks aastat ei ole pikk aeg, seepärast on Äripäeva meelest ettevõtjail praegu paras aeg hakata valmistuma Euroopa ühisraha käibeletulekuks, et üleminek kroonilt eurole kulgeks nii neile, nende partneritele kui ka klientidele argitegevust häirimata.

Neil ettevõtteil, kel partnerid mõnes Euroopa Liidu riigis, on ilmselt veidi hõlpsam kui ainult koduturul tegutsejail ? eksportööridel ja importööridel on eurodes arveldamise kogemus olemas. Ka nende lepingud on ammugi eurodes ning nemad on ka igapäevatöös tunda saanud, mida üks või teine ELi direktiiv või muu reegel tegelikult tähendab ja kuidas need nende tegevust reaalselt mõjutavad.

Enamik ettevõtteid aga ilmselt ei tea, kui ?euroküpsed? nad on. Selle selgitamisest võikski alustada oma ettevalmistumist euro tulekuks. Hea oleks tutvuda eurole üleminekut käsitlevate materjalidega ettevõtlusorganisatsioonides, Eesti Pangas, rahandusministeeriumis ning jälgida ajakirjanduses avaldatut, samuti uurida oma partneritelt vanades ELi maades, mida ühisraha käibelevõtt endaga kaasa tõi.

Reeglite tundmisest on kasu ka tehniliseks valmisolekuks. Toimetus ei ole veendunud, et kõik ettevõtjad teavad päris täpselt, millised dokumendid tuleb neil ringi teha, milliseid uusi tehnilisi vahendeid on selleks vaja ? euro tulek ei tähenda ainult hinnasiltide väljavahetamist. Näiteks tuleb ringi teha ka oma koduleheküljed internetis. Seega tuleb arvestada ka teatud väljaminekutega.

Eesti ettevalmistused euro kasutuselevõtuks on kulgenud edukalt. Euroopa majandus- ja rahandusvolinik Joaquin Almunia ? kes muuseas kuulutab täna välja euromüntide kujunduse võitja ? leiab, et Eesti on ühisraha kasutuselevõtuks kõige paremini valmistunud riik (PM, 14.12.). Nüüd peab valitsus rohkem rõhku panema euro tulekuga seonduva selgitamisele.

Hea on, et rahandusministeerium on juba koostanud ning ka arvamuste avaldamiseks välja pakkunud rahaseaduse ja tarbijakaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis sätestab hindade avaldamise nii kroonides kui ka eurodes enne ühisraha kasutuselevõttu. Selline nõue annab inimestele aega harjuda uue rahaühikuga, võimalusi võrrelda meie hindu nüüd ja pärast euro käibeletulekut, samuti hindadega teistes Euroopa Liidu maades.

Paljude jaekaupmeeste kiituseks tuleb öelda, et nemad on juba hakanud inimesi harjutama ühisrahaga ? toidukaupade kilohinnad on antud ka eurodes.

Enamikus sulaeuro kasutusele võtnud kaheteistkümnes nn vanas ELi riigis täheldati kaupmeeste kommet ümardada hindu tarbija kahjuks. Itaalias kavandati koguni streiki ahnete kaupmeeste vastu. Tugev konkurents ettevõtjate vahel on nüüdseks hindu taltsutanud.

Meil võib toimuda midagi samalaadset ning on hea, et valitsus üritab seda omal moel ennetada: valitsus kiitis heaks rahandusminister Taavi Veskimägi ettepaneku ümardada euro kasutuselevõtul riiklike fikseeritud maksude, tasude ja lõivude konverteerimisel summad inimestele soodsamas suunas. Toimetus kutsub ettevõtjaid järgima riigi head eeskuju.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:58
Otsi:

Ava täpsem otsing