Börsikommentaar: Liigne optimism USA investorite seas on ohtlik

16. detsember 2004, 09:30

Investorite seas valitseb USAs taas liigoptimism.

Üheks meetodiks, kuidas hinnata investorite suhtumist aktsiaturgu, on lugeda ja arvestada kokku investeerimisalaste uudiskirjade meelestatus. Sellega tegeleb USAs organisatsioon nimega Investors Intelligence. Nad analüüsivad 100 investeerimisalast uudiskirja.

Investors IntelligenceŽi andmetel oli optimism praegusest kõrgem viimati 1987. aasta jaanuaris. Eelmisel nädalal tõusis optimistlikult USAsse suhtuvate uudiskirjade osakaal 62,1 protsendile võrreldes nädal varasema 60,8 protsendiga. Pessimistlikult USA aktsiaturgudesse meelestatud aktsiakirjade osakaal langes 21,7 protsendilt 21,1 protsendile.

?Kõik, kes investeerivad (professionaalselt) aktsiatesse ei salli kõrget optimismi,? ütles Summit Investment Parnersi fondijuht James McGlynn.

Trendivastased investorid loevad kõrge optimisminäitu sarnaselt tehnilisel analüüsil suhtelise tugevusindeksiga (RSI). Kui näit on kõrge, on oht, et turg on ülehinnatud ja vastupidi.

Investors Intelligence loeb normaalseks turgu meelestatuse näiduks 45 protsenti tõusu uskujaid ja 35 protsenti turu langusesse uskujaid. Ülejäänud suhtuvad tavapäraselt turgu neutraalselt.

?Praegune näit on ajalooliselt olnud ohtlik,? kirjutas Investors Intelligence. ?See pole lühiajaline tehingute ajastamise indikaator, kuid see näitab laiemalt riski.?

Mulle meenub üks George Sorosi tsitaat.
'Võibolla ma ei mõista turgu, kuid ma ei eelista sama suurt riski võtmist aktsiaturul, kui mul on siiani olnud,? ütles spekulant George Soros 2000 aasta mais. ?Mulle tundub aegajalt, et muusika mängimine on lõppenud, kuid suurem osa inimesi tantsivad ikka edasi.?

Kes aktsiaturu ajalugu pole uurida jõudnud või viitsinud, siis vahest pakub see huvi, et 19 oktoobril 1987 kukkus USA aktsiaturg ÜHE päevaga 23 protsenti. Ja sama aasta jaanuaris oli investorite optimism viimati kõrgem, kui praegu. Kel 1987 aasta börsikrahhi vastu huvi, võib näiteks Google otsingumootorist ostida näiteks märksõna ?1987 stock crash?.

Eilne börsipäev USAs oli peamiste indeksite liikumiste osas tagasihoidlik. S P 500 indeks tõusis 0,2 protsenti, Dow Jonesi tööstuskeskmine ja Nasdaq 0,1 protsenti.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing