Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Elav tuli lisab jõulude mosaiiki olulise killu

Maarja Jaaniste 22. detsember 2004, 00:00

Pidulikuma meeleolu lisab juba olemasolevale valgustatud õueväravale mõni jämedam ehitud kuuseoks. Juba XVI sajandi Saksamaalt pärit teateis mainitakse, et jõulud veedeti kuuse juures küünlavalgel. Küllastunud silmadele pimestavatest valgusakendest ja marketites elektriküünalde sähvivatest valgusjugadest, võiks koduõuevalgus olla siiski meelirahustavam. Tingimata ei pea jõuluvalgus tulema puu otsast, maast või seinale paigaldatud allikast. Saabuvate jõulude ja pööripäeva jaoks võib aeda tuua lisavalgust lumme pistetud elava tule (tõrvikute, laternate, küünalde) näol.

Valgustada võiks olulisemaid (päkapikkude) liikumisteesid ja strateegilisemaid kohti nagu peauks või jõulutaadi kingikoti mahapaneku paik. Seda võib kasutada ka tüve alt, eest või tagant valgustamiseks. Või hoopis täita külmavõetud lontis lilledega tühjad õuevaasid, lille- ja rõdukastid.

Õues võib lahtise leegiga küünlale kuhjata ümber tuulekaitseks sulalund, mis hiljem võib jäätuda. Selle puudusel võib asetada küünlad enda meisterdardatud jäälaternatesse. Laterna seinad võivad olla kolm-, nelinurga või ringikujulised. Jääseinte jaoks vajaminevasse vette võib lisada kuivatatud lilli, oksi ja lehti ning toidu-, gua??- või vesivärve, et teha valgusele ka oma nägu. Seda tööd ja mängu on vahva teha koos suuremate lastega.

Külmakraadide puudumisel saab ära kasutada katki läinud klaaspudelid ja -nõud vitraa?laterna tegemiseks. See veidi aega ja liiva, liimi ning tsemendisegu nõudev töö sobib ka aknale asetamiseks ja kingituseks.

Ajanappusel saab valgustid meisterdada ka kiirmeetodil. Tule võib pista eelmistest jõuludest järele jäänud kingituste- või paberkottidesse. Eelnevalt võiks neile kääridega või auguraudadega sisse lõigata mustri. Et kiirelt valminud töö ruttu otsa ei saaks, tuleb küünlad asetada kotti puistatud liiva sisse. Paberi asemel võib kasutada ka õõnestatud kõrvitsat, suurt õuna, ülekasvanud kabat?okki vm aiast pärit vilja. Vastavalt vilja suurusele tasub valida küünal.

Tulukese võib asetada ka vanasse veepidamatust põdevasse plekkpange. Siin oleks tarvis mustri meisterdamiseks veidi meesterahva abi. Nõu küljed võivad olla üle pintseldatud või kleebitud värvilise ja krepp-paberiga. Ümbermineku vältimiseks võib raskuseks puistata pange põhja liiva või graniitkillustikku.

Teeküünlaid saab veel asetada (vana)ema joogiserviisist üle jäänud põneva mustriga klaasidesse. Läbipaistvad lihtsad klaasid jm klaasanumad võib samal otstarbel täita valgusega, mille seinad on klaasile mõeldud värvidega üle pintseldatud.

Kuid väiksemate põnnide olemasolul võib aga lahtine leek ohtlikuks osutuda ning sellisel juhul tasub valgusefektide loomiseks kasutada hoopis elektriküünlaid.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:50
Otsi:

Ava täpsem otsing