PM: Prognoosid lubavad Eestile head uut aastat

03. jaanuar 2006, 08:33

Jätkuv majandusbuum kiire palgakasvu, väheneva tööpuuduse ja stabiilsete hindadega ? nii prognoosivad Postimehe küsitletud analüütikud.

Postimees palus Eesti mõjukamatel analüütikutel prognoosida tähtsamate majandusnäitajate arengut 2006. aastal. Sel korral tuli oma prognoosiga välja tulla üksteist finantsasutust või analüütikut, sealhulgas on üle mitme aasta taas prognoosiga esindatud Eesti Pank.

Prognoosid lubavad Eestile eelmisega sarnast, kiire majanduskasvuga aastat, koos väheneva tööpuuduse ja kiire palgakasvuga.

«Kodumaiseks suureks majanduse tõmbejõuks usume olevat meie majanduse püsivalt suurt investeerimisvajadust, mida siis võimalust mööda rahuldatakse ka Euroopa abirahadega,» sõnas kõige optimistlikuma, 9,3protsendilise majanduskasvu prognoosija Rasmus Pikkani Sampo Pangast.

Eesti Konjunktuuriinstituudi juhtivteaduri Leev Kuuma sõnul on Eesti majanduse kasvupotentsiaal väga suur, mistõttu võib majandus ka pikemat aega kasvada mulluse ligi kümneprotsendilise tempoga.

Kõige tagasihoidlikumat, 6,4protsendilist majanduskasvu prognoosinud Sven Kunsing Ühispangast põhjendab kasvu aeglustumist kõrgema võrdlusbaasiga, laenuintresside tõusu ning tööjõu nappusega.

Analüütikute hinnatõusuootused jäävad 3?3,8 protsendi vahele, mis on kõrgem, kui oleks vaja ELi ühisraha euroga liitumiseks.

Rahandusministeeriumi majandusanalüüsi osakonna juhataja Andrus Sääliku sõnul on siiski ka eeldusi inflatsiooni jäämiseks alla kolme protsendi, mis on vajalik euro kasutuselevõtuks. «Ootame, et nafta hind ei mõjuta enam inflatsiooni, et elektrienergia ei kalline tänavu ja et ka administratiivselt mõjutatavad hinnad tõusevad tagasihoidlikult,» põhjendas Säälik.

Keskmise palga kasv püsib asjatundjate hinnangul ka tänavu kiire, kasvades kümnendiku võrra, mulluselt ligi 8000 kroonilt 8833 kroonile. Tööpuudus peaks samal ajal vähenema 7,3 protsendini.

Laenuintressidele ootavad analüütikud keskmiselt pooleprotsendipunktilist kasvu, 3,1 protsendini. Sarnaselt eelmiste aastatega usuvad analüütikud, et Euroopa majandus hakkab kasvama, mis sunnib keskpanka inflatsiooni ohjeldamiseks intresse tõstma. Seetõttu peaks ka euro aasta lõpuks dollari suhtes kallinema.

Leev Kuum usub samas, et USA majandus suudab ka sel aastal üllatada ning dollar võiks selle toel hoopis tugevneda.

Bensiini hinnale prognoositakse suhteliselt stabiilset taset. Samas on naftahindade liikumist kõige keerulisem prognoosida, sest seda võivad mõjutada ootamatud asjaolud ? sõjalised konfliktid, orkaanid vms.

Eesti aktsiahindade liikumise osas ollakse aga endiselt positiivselt meelestatud, ennustades börsiindeksile keskmiselt 17protsendilist kasvu.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing