Aiamööblitootja tõi külasse kindlustunde

Väinu Rozental 04. jaanuar 2006, 00:00

Rootsi suurosalusega Sverix ostis taanlastest omanike põhja lastud mööblitootja OÜ Ruusa Furniture pankrotivara eelmise aasta augustis ning käivitas Ruusal paari kuuga aiamööbli tootmise. Praegu saab Sverixis tööd poolsada inimest, kellest enamik on ümbruskonna elanikud. Aasta jooksul on Sverixi omanikud investeerinud Ruusale üle kümne miljoni krooni.

"Uute omanike suhtumine on andnud kindluse, et Ruusal toodetakse aiamööblit veel kaua aega," kinnitas Sverixi tegevjuht Janely Mehevits, kes töötas eelmises, pankrotistunud ettevõttes tõlk-asjaajajana. "Esimese asjana tegid Sverixi omanikud korda tööliste olmeruumid, ehitasid uue katla ja ventilatsioonisüsteemid ning muretsesid kuivatid."

Kümme aastat tagasi Pärnus tegevust alustanud Sverixi juhatuse liikme Riina Hansbergi sõnul oli tootmiskompleksi ostmine Ruusale mingil määral juhuste kokkusattumine. "Kuna me plaanisime nii või teisiti tootmise laiendamist, otsustasime Pärnusse uue tootmishoone ehitamise asemel osta hoopis ära pankrotistunud Ruusa Furniture tervikvara," rääkis Hansberg. "Pealegi on Pärnus tööjõuga suuri probleeme ning Ruusa asub meie Venemaal asuvale toormetarnijale tunduvalt lähemal."

Sverixi põhitoodang on kokkupandavad aiatoolid ja -lauad. Toodanguks vajalikud männiplangud ostab Sverix veidi üle saja kilomeetri kauguselt asuvast Pihkvast. "Venemaa toore on odavam," põhjendas Janely Mehevits. Kuna Sverixil on saagimise, kuivatamise, sõrmjätkamise ja viimistlemise võimsust üle, osutab ta teenust ka teistele gruppi kuuluvatele mööblitootmisfirmadele.

Sverixi põhiomanik Rootsi firma Smalands Trading AB ostis septembris teiselt Rootsi firmalt Thor Holding AB ära ühe konkurendi, Lääne-Virumaal Viru-Jaagupis asuva aiamööblitootja ASi Thor Eesti. Smalands Tradingule kuulub Eestis veel väikemööblit ja mööblidetaile tootev AS Preab ning logistikakeskus AS Interlink, mis varustab Rootsi poode peamiselt Hiina ja Rumeenia mööbliga.

Lisaks vahendab Smalands Trading näiteks Eesti ühe suurema aiamööblitootja, Pärnus asuva ASi Berit toodangut. "Meie edukas koostöö on kestnud üle kümne aasta," põhjendas Beriti müügijuht Tõnu Tomson, miks nad müüvad endiselt enamiku oma aiamööblist Smalands Tradingu vahendusel.

ASi Sverix põhiomanikule Sma-lands Tra-din-gule kuulub 49,3 protsenti ettevõttest ja kolmele rootslasest eraisikule 33 protsenti ettevõttest. Ülejäänud firma omanikud on eestlased Riina Hansberg ja Kalev Kumar.

Sverix kasvatas tänavu oma käivet võrreldes eelmise aastaga ligi kaheksa miljoni krooni võrra, 30 miljoni kroonini. Umbes 82 protsenti oma toodangust eksportiva Sverixi peamised turud on Rootsi, Saksamaa ja Itaalia. Suurim tellija on Saksamaa postimüügifirma Obi & Otto.

2004. aasta oktoobris Ruusal käivitunud aiamööblitootja AS Sverix on juba neljas puidufirma samas kohas.

Esimesena alustas omaaegses sigalakompleksis tootmisega üks väike saeveski ja seejärel palkmajade ehitaja. Mõlemad pidasid vastu paar aastat.

Seejärel käivitas Taani hulgimüügifirma DanGarden Aps 2000. aastal OÜ Ruusa Fur-ni-ture, mis tootis täispuidust männimööblit. Lisaks Ruu-sale käivitas sama firma mööblitootmise ka Põlvamaal Himma külas, Valgamaal Tõrvas ja Viljandimaal Mõisakülas. Tänaseks on kõik mööblitootmisketi lülid pankrotistunud.

Pärast pankroti väljakuulutamist töötas Ruusa Furniture osaliselt veel natuke ning seiskus siis ligi aastaks, kuni Sverix ostis pankrotivara.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:41
Otsi:

Ava täpsem otsing