Sharoni tervis lõi Israeli börsi

Raivo Sormunen 06. jaanuar 2006, 00:00

Israeli peaministri Ariel Sharoni tabanud aju verejooks mõjus eile halvavalt kogu riigi rahaturgudele. Kiiresse langusse läksid nii kohalik aktsiaturg, võlakirjad kui ka valuuta.

Kuna Sharon on Israelis ülipopulaarne poliitik tekkis investorites mure, kes hakkab riiki juhtima nüüd ja mis juhtub üheteist nädala pärast toimuvatel valimistel.

"Keegi ei usu enam, et Sharon jätkab peaministrina," ütles Bloombergile Gaon Investment House?i peaanalüütik Benjamin Sharvit. "Kõik lootsid, et Sharon võidab järgmised valimised ja see kõik toob turule ebakindlust."

Börsiindeks TA-25 on pärast Sharoni peaministriks valimist tõusnud nelja aastaga 76%.

Riigivara müük ja Gaza tsoonist tagasitõmbumine aitas möödunud aastal kasvatada Israelis majandust 5,2%. Tegemist oli viimase viie aasta kiireima kasvunumbriga.

Lisaks on majandust toetanud ka suurenev nõudlus Israeli tehnoloogiafirmade toodete järele ja välisinvesteeringud, mille maht kasvas 2005. aasta üheteist kuuga 40 protsenti.

Eile jõudis börsiindeks Tel-Avivis ajaloo kõrgeimale tasemeni, kuid langes eile pärast ränka uudist 5,1%, tasemeni 806,23 punkti. Aktsiaturul juhtisid langust kaks suurimat laenuandjat Bank Hapoalim ja Bank Leumi Le-Israel, mis odavnesid enam kui 7%.

Excellence Nessuah Securitiesi analüütiku -Richard Gussow? sõnul võivad ekspordile orienteeritud firmad taas varsti kosuma hakata. "Nad pole sisepoliitilise olukorra pärast haavatavad," lisas ta.

Israeli börsi turuväärtus ulatub umbes 107 mld dollarini.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing