Kohus kuulab liivaveo maksuprotsessil üle veel viimaseid tunnistajaid

Anne Oja 10. jaanuar 2006, 00:00

1996. aasta oktoobrist 1998. aasta jaanuarini pettis CDde ja tööriistade pähe liiva ning tsementi üle piiri Rootsi, Soome ja Saksamaale eksportinud ärimees Viktor Dere?ivski riigilt välja 5,5 miljonit krooni. Koos Dere?ivskiga istub kohtupingil tollal vandeadvokaadi vanemabina töötanud Gennadi Mihelson.

Ühe näitena saadeti konteiner Saksamaale ja toodi sealt sama plommiga tagasi. Eksportimisel deklareeriti kaubaks tööriistad, konteineri naasmisel aga tsement. Turvafirma Vellingol vahendusel kasutasid maksupetturid äri käigushoidmiseks umbes 50 miljonit krooni sularaha.

Meeste petuäri jätkus ka siis, kui kriminaalmenetlus juba käis. Sama skeemi kaudu püüdis Mihelson veel 6 miljonit krooni makse välja petta, kuid maksuamet peatas käibemaksutagastuse. Kohtualused pole end süüdi tunnistanud.

Põhja ringkonnaprokuratuuri prokuröri Andrei Voronini sõnul seisneb liivaveo kriminaalasja omapära selles, et tegu on ühe esimese kohtusse jõudnud skeemipõhise maksupettusega. Sellesse oli kaasatud arvukalt inimesi ja varifirmasid. Ainuüksi tunnistajaid on kokku 36.

"Kuriteo järjekindel toimepanemine juba alustatud kriminaalmenetluse oludes viitab selgelt karistamatuse tundele, mis valitses seaduskuulmatute inimeste seas ligikaudu 7-8 aastat tagasi," kommenteeris Voronin eile.

Kohtunik Piret Liivo ja kohtu kaasistujad kuulasid eile üle viimaseid tunnistajaid. Kohtusse tulnud mehed ütlesid, et näevad Dere?ivskit ja Mihelsoni esimest korda.

Üks tunnistajatest rääkis, et lasi end kunagise tehnikumi kursusekaaslase palvel mõneks kuuks tema firma juhiks vormistada. Ta tõdes samas, et firma juhina ei pühendatud teda sellesse, milline kaup ja dokumendid firmast tegelikult läbi liikusid.

Teine tunnistaja rääkis, kuidas ta aastate eest Kehra paberivabrikusse konteinereid vedas, kuhu sadamasse saatmiseks paberirullid laaditi. Tunnistaja sõnul vajas ta vaba päeva ja võttis asendajaks naaberküla mehe Arne Lemmingu.

Lemming andis tunnistusi suvel ja kadus salapärasel moel vahetult pärast Tallinna linnakohtus käimist. Lemmingu naine seostas mehe konteineriga, mille ta asendusautojuhina 1998. aastal Kehrast Tallinna sadamasse viis.

Väidetavalt paberirulle vedanud Lemming andis sadamas oma allkirja ja passiandmed. Naine rääkis SL Õhtulehele, et Lemmingu teada vormistati pärast seda teisigi dokumente tema passiandmete ning allkirjaga.

Keskkriminaalpolitsei avaldas 2002. aastal Päevalehele, et Viktor Dere?ivski juhitud kuritegelikku gruppi kuulus kuus inimest. Gennadi Mihelson tegutseb praegu pankrotihaldurina. Ta on ASi Naviplast pankrotitoimkonna liige.

Kohus jätkab maksupettuse lahkamist 23. jaanuaril.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing