Baltikas liikusid suured aktsiapakid

Romet Kreek 13. jaanuar 2006, 00:00

Baltika aktsia andis eile lõviosa börsipäeva käibest. Valdava osa kaubeldud Baltika aktsiate klientide maakleriks oli nii ostu- kui ka müügipoolel Suprema.

Baltika aktsia käive ulatus 48,7 mln kroonini. Baltika aktsia hind langes 0,23 protsenti, 13,15 eurole ehk 205,75 kroonile.

Suurima tehingute arvuga (86) oli Tallinki aktsia, mille hind langes 0,21 protsenti, 4,70 eurole ehk 73,54 kroonile.

Tallink avaldas pärast seda, kui kauplemispäev läbi sai, oma esimese kvartali tulemused. Ettevõtte käive vähenes vähem kui ühe protsendi võrra, 992,1 mln kroonile. Tallinki aktsia käive ulatus 13 mln kroonini. Tallinki näiline kasum kasvas 45,6 protsenti, 62,6 mln kroonile. Tallink on oma majandustulemuste avaldamisel natuke trikitanud. Nimelt ei kajastu suured emissioonikulud kasumiaruandes kuludena ja seda ei juhtu ka edaspidi, vaid bilansis vähendatakse omakapitali all aktsiate emiteerimisest saadud ülekurssi ehk aa?iot emissioonikulude võrra. Selle tagajärjel väheneb omakapital, kuid kasum ei muutu. Teised börsile tulnud ettevõtted on kulud kasumiaruandest läbi kandunud. Sellest tingituna pole Tallinki kasum nii suur, kui seda on näidatud. Ka ettevõtte aktsia hinna/kasumi suhe (P/E) ei kajasta tegelikku seisu. Mulle oleks meeldinud rohkem, kui ettevõte oleks näidanud kulusid kuluna ja kandnud selle erakorralise kuluna läbi. Sellelt baasilt vaadatuna võib oletada, et ettevõtte kasum hoopis vähenes. Minule selline raamatupidamislik trikitamine ei meeldi. Ei üllataks, kui aktsia hind jätkaks langust. Lisaks häirib, et Tallink amortiseerib laevasid 60 aastat, mis näib liiga pikk aeg.

Kauplemise ajal tuli börsiteade, et Merko Ehitus ja OÜ Sunbeam sõlmisid täna projekteerimise ja ehituse töövõtulepingu Tallinki SPA hotelli ehitamiseks maksumusega 308 mln krooni pluss käibemaks. Merko aktsionäridele on see ilmselt positiivsem uudis, kui Tallinki omadele. Merko saab raha, Tallink aga maksab. Ja võib arvata, et selle hotelli pealt teenivad enne Tallinki seotud osapooled läbi hotelli operaatorfirma.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:42
Otsi:

Ava täpsem otsing