Poolas võivad toimuda erakorralised valimised

18. jaanuar 2006, 15:07

Poolas võivad toimuda erakorralised parlamendivalimised, kui vähemusvalitsus ei võta lähimate nädalate jooksul vastu uut riigieelarvet, vahendab PM Online.

Kui parlament ei suuda jaanuari lõpuks eelarvet heaks kiita, saadab Poola president Lech Kaczynski parlamendi ilmselt veebruari alguses laiali.

Vaatlejate hinnangul on vähetõenäoline, et Poola parteid ja vähemusvalitsus suudavad nii lühikese aja jooksul uue riigieelarve kinnitada.

Pealegi näevad suuremad parteid uutes valimistes pigem võimalust oma positsioone kinnistada kui kaotada.

Eelmised parlamendivalimised toimusid Poolas alles nelja kuu eest, 2005. aasta septembris.

Valimistel võidutsesid parem-konservatiivne Seaduse ja Õigluse Partei ning liberaalne Kodanikeplatvorm, mis on mõlemad välja kasvanud ametiühinguliikumisest Solidaarsus.

Seetõttu ennustasid paljud vaatlejad, et kaks erakonda moodustavad üheskoos ka tugeva ja töövõimelise koalitsiooni, kuid erinevatel põhjustel hakkas valitsema vaid Seaduse ja Õigluse Partei koos väikeste äärmusparempoolsete erakondade toel.

Reutersi teatel ütles Kodanikeplatvormi juht Donald Tusk pärast kohtumist president Lech Kaczynskiga, et erakorraliste valimiste toimumise tõenäosus märtsis või aprillis on ligi 100 protsenti.

AFP andmetel on paljud Poola parteid juba alustanud reklaamipindade reserveerimist ja andnud trükikodadesse sisse tellimused valimisreklaamide jaoks, mis on selge märk sellest, et Poola poliitikud valmistuvad uueks valimiskampaaniaks.

Seejuures ei ole valitseval Seaduse ja Õigluse Parteil uute valimiste vastu midagi, sest nende toetus on alates eelmistest valimistest rahva seas mõnevõrra tõusnud ning neid toetab praegu 35 kuni 39 protsenti valijatest.

Liberaalset Kodanikeplatvormi toetab 29 kuni 33 protsenti poolakatest.

Revan?ivõimalust näevad erakorralistes valimistes ka eelmistel valimistel hävitava kaotuse osaliseks saanud Poola vasakpoolsed, kelle üks juhtfiguure, riigi eelmine president Aleksander Kwasniewski on poolakate hulgas endiselt väga populaarne.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing