Neljapäev 23. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

MicroLink Süsteemid hakkasid ettevõttesse raha tooma

Madli Kents 25. jaanuar 2006, 00:00

Kuigi äriregistrisse kanti AS MicroLink ja AS MicroLink Eesti kümne aasta eest, peaks nende puhul tegelikult rääkima juba 15. sünnipäevast.

Firmasiseselt peetakse MicroLinki (ML) sünniaastaks just 1991. aastat, mil ettevõtte asutajad Hanno Haamer ja Rainer Nõlvak arvutite tootmise ja müügiga alustasid.

Esimene arvuti pandi MicroLinkis kokku 1992. aasta märtsis. Kuni 1995. aastani keskenduski MicroLink peamiselt arvutite tootmisele, nende hulgimüügile ning arvutitarvikute jaemüügile Eestis. Kasvava konkurentsi ja väheneva kasumi tõttu otsustas firma väljuda arvutitarvikute hulgimüügiärist ning müüs selle 1996. aasta lõpus ülemaailmse jaotusvõrguga firmale CHS Electronics.

1996. aastal alustas MicroLink Eesti aga MicroLink Süsteemide nime all, et pakkuda klientidele süsteemiintegratsiooni teenuseid. Sellest sai ka edaspidi MLi põhitegevusala ning ettevõte sai kiirelt paljude rahvusvaheliste tarnijate esindajaks Eestis.

MLi äriliini juht Avo Raup asus MLi tööle veidi üle kümne aasta tagasi. Enne seda teenis matemaatikuharidusega Raup leiba Raadio 2 peatoimetajana. Pärast üht huvitavat intervjuud Rainer Nõlvakuga otsustas ta aga arvutite juurde tagasi pöörduda.

MicroLink ise asus tol ajal kesklinnas Sakala ja Tatari tänava nurgal kahekordses puitmajas. Töötajaid oli Raupi mälu järgi paarkümmend.

"ML põhitegevusala arvutite tootmine oli 1995. aastaks juba täiesti toimiv äri. Selle jaoks oli isegi oma väike tehas. Internet oli aga just oma tõusuteed alustamas, välja tulid esimesed populaarsed brauserid: Netscape jne," meenutab Raup. "Esialgu oli turg suhteliselt kitsas ja eelkõige tegelesid internetiga ikka fännid ja huvilised. Firmade igapäevatöös oli e-mailindus teisejärgulise - kümme aastat tagasi saadeti veel põhiliselt fakse. Aga tasapisi hakkasid ka ärikasutajad tulema. Tollaseks põhiliseks internetikasutamise viisiks oli küll peamiselt sissehelistamine. Olid sellised suhteliselt aeglased sissehelistamise modemid."

Viimase kümne aasta olulisimaks muutuseks äris peabki Raup just infotehnoloogia suurt ja tihedamat seotust firmade igapäevatööga. "Kaks olulist asja on mobiilindus ja arvutid. Esimesed telefonid olid nagu kohvrid, mida kaasas kanti, kusjuures need olid veel väga kallid. Praeguseks on see kõik väga palju muutnud nii firmade kui tavainimeste elus. Arvutid olid muidugi ka siis juba kasutuses, aga kogu infotehnoloogia tähendus ja läbipõimitus igapäevase äriga oli tol ajal ikkagi midagi muud."

Infotehnoloogia tõsisem areng tõi ka MicroLinkile järjest enam kliente ning tagas jõudsa arengu. "Vastavalt IT arengu omapärale on ka ML selle kümne aasta jooksul oma tegevusalasid laiendanud, vähem perspektiivikatest asjadest on jälle ajapikku loobutud," räägib Raup ning toob näiteks MLi arvutitootmise, millest nüüdseks on omaette firma saanud. Samuti oli MLil üle 300 töötajaga kaablitehas, mis praegu juba uute omanikega ja teise nime all töötab.

Ettevõttena oli MicroLink kümne aasta eest Raupi hinnangul alles lapsekingades. "Kogu firma tegevus põhines põhimõtteliselt tema töötajate isiklikel omadustel - nagu sõda, kus tulemus sõltub iga sõduri isiklikust vaprusest. Kui mõni inimene firmast lahkus, jättis ta endast maha suure augu, sest ainult tema teadis, kuidas oma konkreetset asja teha," selgitab Raup

Ka konkurentidega oli kümne aasta eest raskem. "Kui MicroLink polnud veel nii väljapaistev või sellise positsiooniga nagu hetkel, oli ka konkurents suurem. Aga üheksakümnendate lõpus olime jõudnud ka Lätti ja Leetu ning umbes 2000. aastal oli ML Baltimaades juba nii suur ettevõte, et ületas oma käibe poolest ükskõik millist konkurenti mitmekordselt," ütleb Raup.

"Tervikuna on ML aga kompleksne IT-teenuseid osutav firma ja igal üksikul alal on meil konkurente küll. Ka neid, kes meid mingis osas ületavad. Aga fakt on see, et MLi kui kaubamärgi vastu on usaldus kõvasti kasvanud ning mõnes mõttes teeb see ka äritegemise oluliselt lihtsamaks."

MicroLinki senine edu seisneb Raupi meelest ettevõtte paindlikkuses ja väheses hierarhias: "MLis on palju erinevaid alajaotusi, mis kõik on saanud võimaluse suhteliselt iseseisvalt areneda. Vajadusel on saanud alati kiireid otsuseid ja muudatusi teha. Ka tiim on väga hea olnud."

Kevadine ühinemine Eesti Telekomile kuuluva Elioniga toob Raupi sõnul palju muutusi, kuid täpset tulevikku ennustada on raske: "Väga palju loksub paika ilmselt lähima aastaga, kui ML ja Elion täpsemalt ette kujutavad, mida üksteisega kokku elamine õieti tähendab."

MicroLink Eesti juhi Peter Priisalmi kinnitusel on esmaseks muutuseks Eesti-sisene tegevusvaldkondade konsolideerimine, mille tulemusel tuleb Elionist MicroLinki üle ligikaudu 70 inimest ning MicroLinkist Elioni läheb 15 inimest. "Igapäevatöösse on tegevusvaldkondade konsolideerimisega kaasnev toonud palju ühekordseid juhtimistegevusi, et tagada töötajatele sujuv ületulek ning klientidele kvaliteetne teenus. Edaspidi suureneb koostöö Elioniga klientidega suhtlemisel ja teenindamisel," räägib Priisalm. Juhi sõnul jätkub tihe koostöö ka Läti ja Leedu MLiga: "Meil on väga palju ühiseid kliente, keda me koostöös teenindame ning oleme sõlminud erinevates valdkondades konkreetsed koostöökokkulepped."

Alates 2000. aastast kasutab ML internetidomeeni Microlink.com. Varem kuulus see aadress ühele USA samanimelisele modemitootjale. "Viimaseid e-kirju mingitelt kasutajatelt, kes üritasid oma MLi modemile kusagilt abi saada, saime alles paari aasta eest," naerab Avo Raup.

Tegemist oli omal alal tuntud tegijaga, kuid mingil hetkel lõpetas ettevõte tegevuse ning domeen jäi vabaks. "Meil polnud selle kohta aimugi. Kui ükskord jälle kontrollisime, selgus et domeeni oli omale saanud üks Lõuna-Korea üliõpilane."

Ostmisläbirääkimisi alustati meili teel. Viimaks sai turundusjuht Antti Aasma ülesandeks sõita Koreasse, et vormistada tehing. Rahvusvahelise domeeninime eest tuli välja käia 10 000 dollarit, mis oli neli korda väiksem, kui noor korealane esialgu küsis.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:09
Otsi:

Ava täpsem otsing