Maksuamet tuvastas üle 303 miljoni krooni maksmata makse

26. jaanuar 2006, 11:44

Maksu- ja tolliamet teatas, et tuvastas möödunud aastal üle 303 miljoni krooni maksmata makse.

Maksu- ja tolliamet (MTA) määras eelmisel aastal läbiviidud maksukontrollide tulemusel kokku üle 303 miljoni krooni täiendavalt tasumisele kuuluvaid makse, sh parandasid äriühingud vabatahtlikult kontrollimenetluse käigus maksudeklaratsioone 54 miljoni krooni ulatuses.

Maksuotsuse või ettevõtte poolt deklaratsioonide parandamisega lõppes 2005. aastal 1117 maksurevisjoni ning üksikjuhtumi kontrolli, teatas MTA.

MTA kontrolliosakonna juhataja Egon Veermäe sõnul on tal hea meel, et paljud maksumaksjad parandavad oma deklaratsioone vabatahtlikult. 'See näitab koostöö suurenemist klientide ja ameti vahel, kus sunnimeetmete rakendamine ei ole alati vajalik ega ka esimene lahendus,' ütles Veermäe pressiteates. 'Näiteks ümbrikupalkade osas lõpetatakse kontrollid vabatahtliku deklaratsiooniparandusega juba 50 protsendil juhtudest ning see suund näitab tõusutrendi.'

2005. aastal viis maksuhaldur läbi 130 ümbrikupalga reidi ja lõpetas 154 ümbrikupalga juhtumi kontrolli, mille tulemusena esitati parandusdeklaratsioone ning määrati täiendavaid makse kogusummas 30,2 miljonit krooni.

2005. a I poolaastal edastati 1000 märgukirja maksukohustuslastele, kelle majandusnäitajate analüüs viitas antud piirkonna tegevusvaldkonnas kõrgele tulu- ja sotsiaalmaksu riskile ehk võimalikule ümbrikupalga maksmisele. Märgukirjas palus amet maksukohustuslastel üle kontrollida oma raamatupidamise- ja maksudega seonduvad andmed ning vajadusel teha vastavad parandused.

Märgukirjadele andis tagasisidet 300 äriühingut, kes tõid oma madalate majandusnäitajate põhjenduseks suurt konkurentsi, piirkonna eripära, osalise tööajaga töötajaid, hooajatöid jms.

Peale märgukirja saamist on pooled äriühingud muutnud oma maksukäitumist ja tõstnud palgataset, mis näitab, et maksuhalduri riskianalüüs oli täpne ning maksukohustuslased on valmis oma madalat palgataset põhjendama ning ilma kontrollimenetlust alustamata oma maksukäitumist muutma.

Äriühingutes, kus majandusnäitajate analüüs näitab jätkuvalt kõrget maksuriski ning kus ei ole oma andmeid korrigeerinud, viiakse läbi kontrollid.

Üleliigse laovaru kontrollide käigus tuvastas MTA ettevõtete poolt Põllumajandusministeeriumile esitatavas laovarude deklaratsioonis suhkru laovaru vähem deklareerimist 17 337 537 kg.

2005. aastal viidi läbi 96 aktsiisimaksu järelkontrolli, mille tulemusel määrati täiendavaid makse ja tehti deklaratsiooniparandusi 35 korral kokku summas 16,85 miljonit krooni. Pakendiaktsiisi tasumise õigsust kontrolliti 2005. aastal 7 korral, neist 5 korral lõppes järelkontroll täiendava maksusumma määramisega.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing