Kohus kaalub 18 miljonit kantida võimaldanud kohtuniku taandamist

03. veebruar 2006, 14:44

Harju maakohus kaalub pankrotipesast ligi 18 miljonit krooni SEB Ühispanga raha välja kantida võimaldanud kohtuniku taandamist.

Möödunud nädalal esitas pankrotistunud KJ Vaigutööstuse suurim võlausaldaja Viru Keemia Grupp (VKG) Harju maakohtule taotluse pankrotti menetleva kohtuniku Reet Laasmaa taandamiseks.

Selle põhjuseks oli, et kohtunik võimaldas möödunud suvel pankrotihaldur Ingrid Proosil nii võlausaldajate kui pankrotitoimkonna selja taga pesast 17,7 miljonit krooni välja kantida.

Laasmaa keeldus end möödunud nädalal ise taandamast. ?Kohtunik ei leidnud alust enda taandamiseks,? vahendas kohtu pressiesindaja. VKG taotlust vaatab nüüd läbi Harju maakohtu esimees Helve Särgava, kes langetab otsuse järgmise nädala lõpuks.

Mullu novembris kõrvaldas Tallinna linnakohus Proosi ametist alles siis, kui prokuratuur seda nõudis ja Proos end ise kõigist pooleliolevatest protsessidest taandada palus. Neid oli tal parasjagu käsil 16.

Prokuratuur algatas Proosi suhtes kriminaalasja mullu augustis. Teda kahtlustatakse ametiseisundi kuritarvitamises ja dokumendivõltsimises.

Prokurör Janar Lutsu sõnul on Proosi tegevuse uurimine lõppjärgus. ?Kohtueelne menetlus peaks kõigi eelduste kohaselt lõppema veebruarikuu jooksul ning kohtusse peaks see asi jõudma märtsis,? ütles Luts teisipäeval. Peale Proosi kedagi teist senini kahtlustatavaks tunnistatud pole.

Kriminaalasja ajendiks sai fakt, et SEB Eesti Ühispangal tuli maksta 17,7 miljonit krooni Vaigutööstuse pankrotipesa asemel tundmatule riiulifirmale Premia Invest. Firma ametliku omanikuna näitab äriregister Aivar Tõnissoni, kuid pole teada, kes miljoneid tegelikult jagama oleks hakanud.

Pankrotipessa mõistis Ühispangalt raha välja riigikohus.

Kohtunike tegevust konkreetsete kohtuasjade menetlemisel kontrollitakse siis, kui menetlusosalised kohtuniku peale kaebavad. Järelevalvet teeb kohtu esimees, mis ei tähenda samas, et ta kontrolliks kohtuniku tegevuse sisulist poolt.

Kui menetlusosalised kohtuniku otsuste peale kaebavad, hindab neid kõrgema astme kohus. Sellest tulenevalt kontrollib esimese astme kohtunikke ka ringkonnakohtu esimees.

Kui kohtunik jättis oma ametikohustused täitmata, täitis neid kohatult või käitus vääritult, otsustab distsiplinaarvastutusele võtmise riigikohtu juures asuv distsiplinaarkolleegium. Harju maakohus ei saa kohtunike suhtes ise mingeid sanktsioone kohaldada.

Varem Äripäevas ilmunud lugu KJ Vaigutööstuse pankrotihalduri kõrvaldamisest <#loe siit=http://www.aripaev.ee/3060/uud_uudidx_306008.html>.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing