Börsiülevaade: lõunanaabrite aktsiaturud pakuvad pinget

06. veebruar 2006, 09:55

Kuna Läti ja Leedu aktsiad on viimaste nädalatega tugevalt kukkunud, võiks kohalikud investorid pöörata neile tavalisest rohkem tähelepanu.

Tallinna börsi kõrval on minu arvates kohalikel investoritel kõige lihtsam ja soodsam investeerida meiega samasse OMX kauplemissüsteemi kuuluvatesse Riia ja Vilniuse börsile.
Minimaalsed tehingutasud algavad pankades Läti ja Leedu aktsiatele 50 kroonist ja väärtpaberite hooldustasu 10 kroonist kuus.

Ära ei tohi unustada ka valuuta konverteerimistasu (kroonidest lattideks ja littideks), mis Läti lati puhul on umbes 0,6-1,0% tehingu mahust ja Leedu liti puhul 0,3%.

Peamiseks mureks on see, et Läti ja Leedu ettevõtete kohta on informatsioon tihtipeale (ka majandusaruannetes) kohalikus keeles, kuid suuremate firmade uudiseid kajastatakse enamasti ka inglise keeles.

Riia börsi suurimatest tegijatest on viimaste nädalatega kukkunud Läti Gaasi aktsia 11 latilt 9,5 lati alla, Läti Merelaevanduse (LASCO) aktsia 1,3 lati pealt 1,1 lati alla ja Ventspils Nafta 2,7 latilt 2,3 latini.

Vilniuse börsil on atraktiivsemaks muutunud sealne pikaajaline lipulaev Leedu Telekom, mille hind on taandunud 2,7 litilt 2,5 liti alla.

Kuna aktsiaid pole alla tõuganud konkreetsed uudised vaid kergelt paaniline korrektsioon võib siit leida häid ostuvõimalusi.

Tallinna börsi areng võib sõltuda samuti lõunanaabrite pool toimuvast.
Kuna möödunud reedel oli Riia ja Vilniuse börsil näha juba märkimisväärselt ostuhuvi, ei tohiks sealt ka meie börsile negatiivseid impulsse selleks korraks enam tulla.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing