Rahandusministeerium prognoosib selleks aastaks 3% inflatsiooni

07. veebruar 2006, 12:53

Ministeeriumi hinnangul toimub lähikuudel inflatsiooni järk-järguline alanemine ja selle aasta kokkuvõttes oodatakse 3 protsendi lähedast inflatsiooni.

Inflatsiooni mõjutavad mitmed administratiivselt reguleeritavate hindade tõusud. Neist olulisemad on aasta alguses toimuv soojusenergia kallinemine ning alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõstmine 1. juulist, teatab rahandusministeerium.

Aastases arvestuses kiirenes tarbijahindade kasv 2005 a. detsembri 3,6 protsendilt 4,6 protsendini jaanuaris. Inflatsiooni kiirenemine vastas rahandusministeeriumi ootustele.

Kiirenemise peamiseks põhjuseks oli eluasemeteenuste, mootorikütuse ja toidu kallinemine detsembriga võrreldes. Eesti inflatsioon ületas jaanuaris eurotsooni inflatsiooni 2,2 protsendipunkti võrra.

Jaanuari 4,6 protsendist inflatsiooni mõjutasid enim nafta maailmaturuhindade tõusust tingitud transporditeenuste kallinemine ning suurenenud eluasemekulutused.

Sealhulgas ulatus mootorikütuste hinnakasv 21,8 protsendini eelmise aasta jaanuari madala baasi tõttu.

Toiduainete hinnatõus suurenes puu- ja köögiviljade kallinemise tõttu 2,6 protsendini.

Eluasemeteenuste hindasid mõjutasid üüri kasvu kiirenemine ja administratiivselt reguleeritavad hinnad: aasta alguses toimus plaanitud soojusenergia ja gaasi kallinemine. Soojusenergia hinnamuutus oli tingitud põlevkiviõli väljamüügihinna märkimisväärsest tõusust.

Kuises arvestuses ulatus inflatsioon 0,9 protsendini. Peamiseks mõjuks oli eluasemekulutuste ja toiduainete kallinemine, vastavalt 2,5 ja 1,1 protsendi ulatuses. Riietuse ja jalanõude odavnemine kuises arvestuses oli tingitud tavapärastest aastaalguse allahindlustest.

Eurotsooni inflatsioon kiirenes eelmise kuuga võrreldes 0,2 protsendi võrra 2,4 protsendini. Seega sai läbi kolm kuud väldanud inflatsiooni alanemise trend. Kõrge hinnakasvu põhjuseks on tõenäoliselt nafta kõrge maailmaturuhind.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing