Kõrgest palgast üksi on vähe heade töötajate palkamiseks

Gea Velthut-Sokka 09. veebruar 2006, 00:00

Just pehmed väärtused on hakanud välismaale suurt raha teenima läinud tippspetsialiste koju tagasi tooma.

"Enam ei taheta olla mutrike suures ja edukas ettevõttes, oluline on hoopis paindlik tööaeg ja toredad kolleegid," ütles CVO Groupi juht Agu Vahur. "Nii näiteks leidsime ühele kliendile tippjuhi Venemaa avarustest suurfirmat juhtimast. Eesti oli talle taas atraktiivseks muutunud."

Ka Ariko ReServi juhatuse esimees Igor Päss ütles, et kõlavama ametinimetuse ja suurema palgaga enam inimesi üle ei meelita. "Mis seal salata, olen vahel pakkunud oma kliendi jaoks inimest otsides 3-4 korda suuremat palka, aga inimene ütleb, et ei huvita, sest tal on parasjagu vanas töökohas huvitav," rääkis Päss.

Lätiga võrreldes on Eesti tööjõuturul Vahuri sõnul olukord veel ilus. "Riias käib tõeline gigantide võitlus. Selleks, et töötajaid saada, võetakse firmasid üle," tõi ta näite.

Ehkki Webmedia juhi Taavi Kotka sõnul on IT-sektoris praegu tööjõu osas katastroofiline olukord, ei ole tema sõnul majanduslikult mõttekas töötajate saamiseks konkureerivat firmat kogu täiega ära osta. "Poole odavam on konkurendi kollektiiv lihtsalt üle tõmmata. Pole võib-olla kõige ilusam käitumine, aga äri on äri," ütles Kotka.

Samas ütles Kotka, et tulevikule mõeldes pole pidev ülevõtmine hea, sest tööjõuturg sellest ei kasva ja nii aetakse vaid palgad mõttetult kõrgele.

Webmedia jaoks on olulisem uute töötajate leidmise allikas oma töötajate soovitused. Kotka soovitas paljudes firmades makstava preemia vanale töötajale uue inimese firmasse toomise eest üle vaadata. "Tavaliselt on need mitu aastat tagasi paika pandud ja ei ole ammu enam motiveerivad," tõdes Kotka.

Kõige olulisem on tema sõnul aga töötajate kasvatamine ülikoolides. Selleks on Webmedia võtnud Tartu Ülikoolis praktiliste IT-ainete õpetamise enda kätte. "Sisuliselt andsime oma parimad spetsialistid ülikoolile," ütles Kotka.

Nordic Foodsi juht Kuldar Leis rääkis Äripäeva seminaril, et üle 45aastaste naiste töökollektiiv on tehases parim valik.

Oktoobris 2004 Põlvas Nordic Foodsi purgisupitehase avanud Kuldar Leis leidis kollektiivi tööhõiveameti vahendusel, enamik tollaseid töötajaid on ka täna ettevõttes.

"Sattusin linnavalitsuse soovitusel tööhõiveametisse," meenutas Leis. "Esimene käik hästi ei läinud, sest esimese hooga taheti mind töötuna kirja panna."

Tööhõiveameti kaudu sai alustav ettevõte osaleda Euroopa Liidu projektis, millega toetati üle 45aastaste töötute naiste tööle võtmist. Tänaseks on Nordic Foodsis ameti- ja palgakõrgendust saanud kaheksa endist töötut.

"Meie kogemus näitas, et üle 45aastaste naistööjõud on super!" kinnitas Leis.

Ülo Kaasik Eesti Pangast ütles Äripäeva seminaril, et ka Eesti Pank (EP) on langenud palgasurve ohvriks. "Eesti Pangast on viimasel ajal lahkunud rohkem töötajaid kui kunagi varem. Finantssektoris kasvavad palgad väga kiiresti, kiiremini kui meil," tõdes ta. Põhiprobleemiks peab Kaasik väliskonkurentsi Eesti töötajatele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

Vaata kogu kava
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:46
Otsi:

Ava täpsem otsing