Börsiülevaade: 2000. aasta oli Normal ja Eesti Telekomil praegusest parem

09. veebruar 2006, 10:00

Kui otsustada ettevõtte tugevust vaid puhaskasumi suuruse järgi, siis 2000. aasta oli nii Eesti Telekomile kui ka Normale möödunud aastast parem.

Toona ulatus Eesti Telekomi kasum 1122 miljoni kroonini (möödunud aastal 1093 miljoni kroonini) ja Normal 157,5 miljoni kroonini (2005. aastal 83,3 miljonit krooni).

Normal möödunud aasta kasum oli väikseim pärast 1998. aastat.
Hoolimata vähenevast kasumist on Norma aktsiahind aga 1998. aasta lõpust, mil aktsiat sai kohati osta koguni alla 10 krooniga peaasjalikult vaid tõusnud.
Näiteks 2000. aasta suvel, mil oli teada 1999. aasta 107,6 miljoni kroonine kasuminumber kaubeldi aktsiaga vaid 35 krooni tasemel.
Nüüd kui kasuminumber on märksa väiksem maksab aktsia aga 100 krooni ringis.

Eesti Telekomi aktsia niipalju kõikunud ei ole. Küll aga käis väärtpaber 2001. aasta sügisel korra ka 40 krooni tasemel.

Miks siis aktsiahinnad on hoolimata majandustulemuste halvenemisest või stabiliseerumisest nii tugevalt tõusnud?

Peamiseks põhjuseks on kindlasti Eesti riigi (ja sellega seonduvalt ka ettevõtete) usaldusväärsuse tõus välisinvestorite hulgas. Tugev majanduskasv ja liitumine Euroopa Liiduga on parandanud märkimisväärselt meie reitingut ning riski vähenemise tõttu on investorid nõus maksma järjest kõrgemat hinda ka ettevõtete eest, mille majandustulemused ei parane märksa kõrgemat hinda.

Norma usaldusväärsus tõusis märkimisväärselt ka 1999. aasta lõpus, mil ettevõtte suuromanikuks sai Autoliv ja järk-järgult hakkas kasvama Lääne-suunaline müük.

Paraku ei saa ettevõtete usaldusväärsus tõusta lõputult. Lagi hakkab vaikselt ette tulema.
Veidi võib välisinvestorite hoogu maha võtta ka see kui Eestit kõrge inflatsiooni tõttu järgmine aasta euroliitu vastu ei võeta.

Samas ei tohiks muret tunda nende firmade väikeaktsionärid, kelle majandustulemused paranevad.
Üha enam peaks väärtpaberid siiski liikuma ettevõtete fundamentaalnäitajate muutumise alusel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing