Ameerikast koju naasnud proua Kiiss soovitab aktsiaid pikalt hoida

Annika Matson 10. veebruar 2006, 00:00

Raha kasvama panemisega alustas ta Ameerikas sealsete väärtpaberitega. Tänaseks on tema aktsiaportfelli väärtus tõhusalt kasvanud. Tema portfelli väärtus on suur, kuid täpseid andmeid ta avaldada ei soovi. Ka Eesti, Leedu ja Soome aktsiatesse on proua Kiiss raha paigutanud. Näiteks kasvab tema raha Eesti Telekomi, Leedu Telekomi ja Nokia aktsiates.

"Mina olen pikaajaline investor ja olen siiani aktsiaid rohkem ostnud kui müünud," kommenteeris Eestis pensionipõlve pidav proua Kiiss. Enamikul aastatel on tema aktsiad tõusnud, langusaastad tulid sisse IT-buumi lõhkemise aegu kuue aasta eest.

Proua Kiissi sõnul aitaks Eestis investeerimiskeskkonda huvitavamaks muuta see, kui tulumaks pikemat aega hoitud aktsiatulult oleks erainvestorile väiksem. Ameerikas tuleb tema sissetuleku juures alla aasta hoitud aktsiatelt tasuda 35 protsenti tulumaksu. "Kuid, kui hoian aktsiad rohkem kui aasta, tuleb kasumilt riigile loovutada 15 protsenti," selgitas ta. "Enam kui viiendik pikka aega hoitud aktsiatelt saadud tulust riigile loovutada on ebaõiglane, see määr võiks olla väiksem," tunnistas ta.

Börsipisikuga on Kiissi sõnul nakatunud ka tema kaks poega. "Mark teeb oma investeerimisotsused täiesti iseseisvalt ja temal läheb sellega päris hästi," nentis hakkaja ema. Abikaasa Aksel Kiissi Ameerikas asutatud tehnoloogiafirmat Miteq aga perekond kunagi börsile viia pole soovinud. "Siis kaotaksime firma üle kontrolli," kõlas proua põhjendus.

Kiiss märkis, et tema raha liigutavad rohkem varahaldurid nii Eestis kui ka Ameerikas. Siinse regiooni rahapaigutuste eest hoolitseb Kawe Kapital. "Asjades, milles ma ise ei ole väga pädev, usaldan ma täielikult professionaale ja nii olen ka oma investeerimisportfellid usaldanud varahaldurite kätesse," märkis ta, kuid lisas, et on investeerimisalaseid otsuseid ka ise vastu võtnud. "Otsustasin aastate eest Ameerikas osta IBMi aktsiaid ja ühe aktsia eest maksin 40 dollarit, mu varahaldur krimpsutas selle investeeringu peale nina ja otsustas need aktsiad maha müüa 42 dollariga. Varsti pärast seda tõusid aktsiad kiiresti 116 dollarini," meenutas ta.

Ta märkis, et tema isiklikul soovil tehtud otsused on ka vastupidiselt käitunud. Üks selline juhtum oli Tallinki aktsiatega. "Tahtsin Tallinki börsile tulekust osa saada, kuigi mu nõustajad Kawe Kapitalist ütlesid, et nemad sellesse firmasse ei usu, ja mis tänaseks Tallinki aktsiaga juhtunud on, on igaühele teada." Suurt panust proua Kiiss Tallinki aktsiatesse ei teinud, see jäi alla 10 000 krooni.

Ka Ameerikas on ta aktsiatega raha kaotanud. Üks tuttav maakler soovitas osta huvitava väikefirma aktsiaid. Hiljem selgus, et maakler lahkus pangast töölt selle firma asepresidendiks, kuid ettevõte läks pankrotti. "Kaotasin 30 000 dollarit, see oli valus, selle raha eest oleks tol ajal saanud osta näiteks korraliku auto," tunnistas ta, kuid lisas, et pole kunagi ülitähtsaks pidanud materiaalseid asju nagu kallid villad, jahid ja autod. Vara kogumise asemel eelistab rändamist. Läbi on ta käinud 83 riiki, lemmikuks peab Hongkongi.

1944. aasta septembris põgenes Tallinnas sündinud kaheksa-aastane Helle-Maris laevaga Eestist Saksamaale. Viis aastat tuli Saksamaal põgenikelaagris elada, enne kui avanes võimalus edasi Ameerikasse minna.

New Yorgi lähistele jäi tänane proua Kiiss elama pooleks sajandiks. 1959. aastal abiellus ta Ameerikas insenerihariduse omandanud, kuid Alatskivilt pärit Aksel Kiissiga. Abikaasadele sündis kaks poega - Hillar ja Mark.

1969. aastal lõi inseneriks õppinud Aksel Kiiss oma elektroonikafirma Miteq, mis tegutseb edukalt tänaseni. "Meie firma alustas tööd seitsme inimesega, tänaseks on töötajaid 700 ja neid on aegade jooksul olnud enam kui 40 rahvusest," räägib firma tegevuses nii turundus- kui ka reklaamiküsimustes kaasa löönud proua Kiiss. Ta tunneb heameelt, et nende firma kõrgtehnoloogilisi tooteid kasutatakse üle maailma. Ka Eesti Telekom kasutab firma Miteq toodetud seadmeid. Kõige tuntum klient on neil aga proua Kiissi sõnul ehk Ameerika Rahvuslik Aeronautika- ja Kosmoseadministratsioon (NASA).

Proua Kiiss on Eestis investeerinud ka kinnisvarasse. Kümne aasta eest ostis ta Lääne-Virumaal asuva Essu mõisa, mis nõukogude ajal oli kolhoosikeskuseks.

"Selle mõisa ostmise ideega tuli välja minu sugulane Malle Floren, kes on nüüd aastaid olnud Essu mõisa tegevdirektor," märkis Kiiss. Pärast kolhoosi lagunemist olid tema sugulased Lääne-Virumaal tööta jäänud. "Sugulastele töökohtade loomiseks sai selle ideega kaasa mindud," tunnistas ta. Alguses nõudsid mõisa ülesehitustööd palju raha ja raske oli pankadest laenugi saada. Ühe esimese laenu intressiks oli 33 protsenti. Tänaseks on elu mõisas käima saadud. Eelmise aasta lõpus sai valmis külalistemaja 11 toaga, mille ehitamisele aitas kaasa Euroopa Liidu PRIA fondist saadud toetus. Eestis hakkas proua Kiiss koos oma tänaseks lahkunud abikaasaga uuesti käima 1975 ja on siinse eluga sellest saadik väga hästi kursis olnud. Seitsme aasta eest ostis ta korteri Tallinna, et siia alaliselt elama jääda.

Essu mõisaga tegelemise kõrval on Kiissi üheks suuremaks huvialaks Eesti elu toetamine isikliku fondi kaudu. Tema annetustega on välja ehitatud tube Alatskivi lossis, rajatud eakate keskus Alatskivile, toetatud perekeskust Koplis ning abistatud lastekodusid ja haiglaid. See on vaid väike osa tema panusest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:46
Otsi:

Ava täpsem otsing