Ehitajad Soome tööjõu liikumise piirangute lõppu ei karda

Gert D. Hankewitz 13. veebruar 2006, 00:00

"Tunnen, et midagi väga suurt ja põhjalikku ei juhtu," vastas Eesti Ehituse juht Jaano Vink küsimusele, kas maist Soome minevate ehitajate hulk suureneb. Nimelt otsustasid Soome tööandjad, ametiühingud ning valitsus lõpetada kaks aastat kestnud tööjõu liikumise üleminekuperioodi. Tulemusena võib nüüd igaüks vähem kui nelja kuu pärast Soome ilma töövahendusfirmade abita tööle minna.

Kuigi vahendusfirmade kadumine tähendab ka seda, et ehitajad saavad sama töö eest rohkem raha kätte, ei usu Vink, et see tekitaks rohkem üle mere minna tahtjaid. "Viimase aastaga on Eestiski palk piisavalt tõusnud ja ehituses on tööd palju," sõnas ta ning lisas, et palk pole ka enam põhiline. "Arvan, et kui kõik kulud maha arvestada, ja elamine on Soomes ju kallim, siis toimetaks teatud seltskond parema meelega ikkagi kodus," kinnitas ta. "Kellel on võimalik minna olnud, see on juba ka läinud," lisas Vink.

Eelmise aasta lõpus alustanud ehitusfirma Oma Ehitaja juhi Kaido Fridolini kinnitusel võib aga vaba liikumise piirangutest loobumine tähendada seda, et Eesti firmad peavad veel palka tõstma, et töötajaid kohal hoida. "Väljas käimine - sellel on ka omad vead juures," lisas ta siiski ning tõi näiteks pere, kellest tuleks eemal olla. Küll aga usub Fridolin, et tõenäoliselt on minejaid ikkagi rohkem, kui eelmisel aastal, sest kogemus on näidanud, et aasta-aastalt on neid rohkem.

Vastupidisel arvamusel on aga SRV Ehituse juhatuse liige Alvar Ild, kelle sõnul minejate arv pigem väheneb. "Ei usu, et see number hakkab eriliselt kasvama. Soomes on praegu umbes 8000-9000 Eesti ehitajat ja pigem see number väheneb," sõnas ta. Et aga palka peab tõstma ja seda ka tehakse, uskus Ild küll. "Seejärel tõuseb ka ehitushind," kinnitas ta palgatõusu tagajärgedest rääkides.

Põhjusi, miks Soome otsustas tööjõu liikumise piirangu kahe ja mitte viie aastaga lõpetada, oskas Ild nimetada kaks. "Ju siis nähti, et see praktiliselt nende turgu ei mõjuta," nimetas ta esimese. Teiseks tõdes ta, et ka Soomes on töökäte puudus.

Eelmise aasta mais avaldas Soome ehitajate liidu juht Matti Harjuniemi arvamust, et üleminekuaja lõppemise üheks eeliseks on ka illegaalse tööjõu vähenemine. Harjuniemi andmetel jääb kõikidest maksudest umbes kümme protsenti illegaalse töö tõttu Soome riigile aastas laekumata, seda just ehituse valdkonnas. See on umbes 50-100 miljonit eurot. "Täpset arvu on raske, kui mitte võimatu öelda," lausus Harjuniemi. Tööjõu piirangute kadumisega säästaks Soome just mainitud summa.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:46
Otsi:

Ava täpsem otsing