Rehepapp tuleb Endla lavale

Ülle Hallik 17. veebruar 2006, 00:00

Andrus Kivirähki ülimenuka romaani tegelased astuvad kaante vahelt rambivalgusesse, täna õhtul esietendub Pärnu Endlas lavakunstikooli 22. lennu diplomilavastusena eestluse elujõust ja irooniast pakatav "Rehepapp".

"Teatris on kõike võimalik teha," lükkas lavastaja Priit Pedajas ümber kahtlused, et autori mahlakas keelekasutus dramatiseerimise käigus kaotsi oleks võinud minna.

Just seesama Andrus Kivirähkile omane ütlemise mõnu oli üks põhjusi, miks "Rehepapp" üheks lavakooli diplomilavastuseks valitud sai. Pedajase hinnangul on tänane teatritrend liikunud kõige visuaalse peale ning tõrjunud sõna tagaplaanile, kuid draamateater peaks siiski toetuma sõnale. Kivirähki mahlakas sõna on aga omakorda tudengitele väga "hää proovida ja harjutada".

"Rehepapi" sisu ilmselt pikka tutvustamist ei vaja, kuuldavasti on sellest nii mõneski peres omamoodi piibel saanud. Loo tegevus toimub ühes pärisorjuseaegses Eestimaa külas novembrikuus. Ilm on hall ja sopane, kuid külarahval tegemist jätkub. Prassitakse ja praalitakse, aetakse armuasju ja pannakse naabreid paika. Lisaks sebivad vihmase-lörtsise taeva all kõikjal ringi igasugused vaimud, kodukäijad, mummid, tondid, tuulispasad, luupainajad ja libahundid.

See on jutustus vanadest headest aegadest, mil elati mõisast kokkuvarastatud kraamist ning töö tegid ära kratid ja puugid.

Taago Tubina dramatiseering kogu romaani loomulikult paari tunniga ümber jutustada ei suuda, Priit Pedajase sõnul on ta keskendunud ühele teemade ringile ning kõiki motiive haarata ei püüagi. Tegevus keerleb kõikvõimalike armastuslugude ümber, mida on mõnes kohas pisut täiendatud. Lavastust on ilmestamas laulud ja tantsud, kuid ülearu seda pole. "See on üks isevärki laul ja tants," muigas lavastaja seda öeldes salapäraselt.

Selles, et Endla, lavakunstikooli lõpukursus ja "Rehepapp" selles töös jõud ühendasid, on palju põhjusi. Esmalt otsis lavakool võimalust suurel laval midagi välja tuua ning kõige paremini sobis see Pärnu teatri lavastusplaaniga. Endla otsus alanud aastal ainult eesti autorite loomingut välja tuua seadis aga oma piiri materjali valikul. "Rehepapp" sobis aga nii sellepoolest, et annab tulevastele näitlejatele hea võimaluse nii sõna kasutamise oskust näidata kui ka kursusega üldse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:37
Otsi:

Ava täpsem otsing