Uued töökohad kasvatavad kiiresti kinnisvara hindu

Enn Tosso 20. veebruar 2006, 00:00

Töökohtade vähesus või suurettevõtte kadumine seevastu paneb kinnisvaraturu kiratsema.

SA Jõhvi Tööstuspark juhataja Teet Kuusmiku hinnangul on tööstuspark loonud seni ca 60 uut töökohta, ent lähiaastateks prognoosib ta veel 300 uue töökoha tekkimist. Enamik töötajaid on pärit Jõhvist ja Kohtla-Järvelt.

Kuusmiku hinnangul on Ida-Virumaal üle 10 000 töötu, kes on valmis kahe nädala jooksul tööle asuma. "Kui need inimesed leiavad näiteks tööstuspargis tööd, kasvab nende sissetulek oluliselt ning esmalt investeeritakse just eluasemetingimuste parandamisse," prognoosib ta. Praeguse sotsiaaltoetuse asemel hakkavad need inimesed saama enam kui 6000 kroonist palka.

Kuusmiku hinnangul on hind hetkel põhjendamatult madal. Põhjusena nimetab ta korterite ülepakkumist ning laenuvõimelise elanikonna vähesust. Kuusmik usub, et uute töökohtade tekkimine muudab olukorda lähemal ajal oluliselt: "Kiire hinnatõus on lähiaja küsimus."

Pindi Kinnisvara arendusdirektor Rein Pütsepp arvab samuti, et üks suurettevõte võib väikeasula korterite hinda olulisel määral mõjutada.

Näiteid, kus ettevõtte tegevuse lõpp on kaasa toonud kohaliku kinnisvaraturu praktiliselt olematuks muutumise, on mitmeid. "Võhma lihakombinaadi pankrotid, mille tagajärjel sealsed korterid kaotasid praktiliselt igasuguse väärtuse. Sompa kaevanduse sulgemine 90ndate lõpus, mille tagajärjel tekkis sinna hulganisti tühjalt seisvaid maju."

Ka hetkel eksisteerib mitmeid monofunktsionaalseid asulaid, kus üks ettevõte sisuliselt kontrollib kohalikku sotsiaalset keskkonda ja kinnisvaraturgu. Ta toob näitena Kehra ja sealse paberivabriku, Loksa ja sealse laevaremondi tehase. Püttsepp usub siiski, et tänapäeval ei ole monoasulate kokkuvarisemise oht enam nii suur, sest väga suuri monopoliste enam ei tegutse, ettevõtted on pigem väiksemad ja efektiivsemad.

Ta ennustab, et tööstusettevõtete positiivne mõju hakkab tulevikus veel mitmel pool ilmnema analoogselt Sillamäe näitega.

Sillamäel tekitas sadama rajamine kohaliku hinnaralli. "Positiivne areng ootab kindlasti mitmeid asulaid Ida-Virumaal, kuna sadamate näol on elujõuliste ettevõtete tulekuks soodne pinnas loodud," arvab Püttsepp.

Ober-Haus Kinnisvara direktori asetäitja Siiri Maask kinnitab samuti, et tööstuse areng mõjutab otseselt kinnisvaraturgu. Maask toob samuti näiteks Ida-Virumaa - Jõhvi, Sillamäe, Kohtla-Järve - kus tõepoolest toimub areng eeskätt tööstuse, laevanduse jms osas. Ta möönab, et majanduse üldine areng konkreetses piirkonnas toob enamasti kaasa ka elatustaseme tõusu, mis viib omakorda kinnisvarahindade tõusuni.

Kindlasti mõjutab kinnisvarahindu kohalik tööhõive. Heaks näiteks on Paldiski linna korterituru areng. Kui täna maksavad kahetoalised korterid ca 250 000-300 000 krooni, siis ca 5 aasta eest maksid need alla 100 000 kr. Põhjuseks on asjaolu, et Paldiski linna võib pidada üheks perspektiivikamaks linnaks Eestimaal. Paldiski linn on territooriumi suuruselt Eesti kolmas linn, sellel on mere-,

raudtee- ja maanteetranspordi ühendus. Paldiskis on kaks sadamat - Põhja- ja Lõunasadam.

Sadamate ja tööstuse arenedes tekib Paldiskisse juurde uusi töökohti ning sellega kaasneb ka suurem nõudlus elamispindade järele, mis omakorda lubab küsida korteri eest kõrgemat hinda. Kuid paljude varem kui 1980ndatel aaastatel ehitatud korterelamute seisukord on suhteliselt halb, ca 90% elamutest on ehitanud vene armee ajateenijad, kelle töö kvaliteet on kehv. Elamud vajavad tulevikus investeeringuid renoveerimistööde tegemiseks.

SA Jõhvi Tööstuspark on loodud omavalitsuse poolt, eesmärgiks pole tegevusest kasumi teenimine vaid töökohtade loomine.

Jõhvi Tööstuspargis on ca 44 ha, sh 10 000 m" erineva otstarbega katusealust pinda, millest ligi 5000 m" moodustavad tootmispinnad. Olemasolevate vabade tootmispindade rakendamiseks ning piirkonna väljaarendamiseks asutas Jõhvi linn sihtasutuse Jõhvi Tööstuspark. Selle tegevuse eesmärkideks on arendada välja Jõhvi tööstuspark ning kaasata piirkonda uusi tootmisettevõtteid, mis omakorda aitab kaasa uute töökohtade tekkimisele.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing