EPL: Eestis kasvab takistamatult piraatlus internetis

20. veebruar 2006, 07:11

Viimase aasta jooksul on Eestis oluliselt suurenenud internetipiraatlus, mida soodustavad üha laiemalt kasutatavad failivahetusprogrammid.

“Füüsiline piraatlus on kolinud internetti,“ kinnitas politseiameti intellektuaalse omandi kaitse valdkonna kuraator Hannes Järvine. Näiteks P2P-võrgustik põhineb ideel, kus ühe inimese allalaetud failid on avalikud ning kättesaadavad kõigile soovijaile, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kuigi failide vaid enese tarbeks kasutamine ei ole kuritegu, on seda kindlasti nende reprodutseerimine.

“See on sisuliselt vargus,“ lausus Järvine. Suurema osa ebaseaduslikult kopeeritavatest failidest moodustavad muusika ja filmid.

“Kogu Eesti istub P2P-võrgustikus,“ üldistas Eesti äritarvkaraliidu (BSA) tegevuse koordinaator Erik Mandre, kelle sõnul ei saa inimesed tavaliselt aru, et nad intellektuaalset omandit varastavad. Ometi on see kuritegu karistatav kolmeaastase vabaduskaotuse või rahatrahviga.

Ärisektoris on levinud piraattarkvara, selle kasutamise osakaal on Eestis 55, Euroopa Liidus keskmiselt aga 35 protsenti.

Tänavu veebruari keskel valminud rahvusvahelise intellektuaalse omandi liidu (IIPA) raporti kohaselt ei ole Eesti küll veel nn mustas nimekirjas, kuid on siiski ära märgitud riigina, kus internetipiraatlus kasvas 2005. aasta jooksul peamiseks piraatluse vormiks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing