Neljapäev 20. oktoober 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Gourmet ? l'Aéroport ehk Lennujaamas jagati Hõbelusikaid

Heidi Vihma 22. veebruar 2006, 00:00

Sellisele õhtule ei või hiljaks jääda: avamänguks on Mo?t & Chandoni Brut Impérial, maailmaklassi šampanja. Aga kui Eesti parimad kokad ja restoranipidajad on kokku tulnud, et omade hulgast need parimatest parimad teada saada, siis polegi võimalik kehvema joogiga alustada. Nominendid olid juba mitu nädalat tagasi välja kuulutatud, 12 kategooriast oli teada kolm paremat, aga kes neist Hõbelusika saab, pidi selguma õhtu jooksul.

Eks neid hõbedasi lusikaid ootasid kõige kannatamatumalt konkursist osavõtjad ise, ülejäänud pühendusid õhtusöögi nautimisele. Õhtusöögi idee oli võimas - valmistada värskelt restaureeritud lennujaamahoones, kus köökigi pole, üheksakäiguline gurmeeõhtusöök kahesajale asjatundlikule külalisele. Ja austava ülesande see hullumeelne mõte teoks teha sai Michael Bhoola, eelmisel aastal Hõbelusikaga autasustatud ja Eesti parimaks kokaks tunnistatud Pegasuse restorani peakokk. Et asi veelgi hullem oleks, valis Michael Bhoola magustoiduks šokolaadisuflee, ühe kõige kapriissema ja raskemini valmistatava magustoidu. Seekord tehti neid kakssada.

Niisiis - õhtusöök. Tavapäraselt areneva menüü asemel tulid seekord toidud ja veinid kui tivoli ameerika mägedes. Sissejuhatuseks jaapani stiilis toore kala suupiste koos Gewürtztramineriga, siis roheline salat veiniga Pouilly-Fumé AC Les Gricottes -mõlemad tavapäratud valikud, mida minu lauakaaslaseks juhtunud veinispetsialist erakordselt üllatavaks ja ka riskantseks pidas.

Juba kolmanda käiguga jõudis kätte kulminatsioon - õrnalt praetud hanemaks röstsaial Alba valge trühvli kastmega, juurde Sauternes AOC. Ka siin polnud järgitud klassikalisi reegleid - hanemaksa ja Sauternes'i juurde oli pandud tume kaste. Röstsaia juures oli üllatuseks šokolaadimaitse. Edasi kiire laskumine ja pikk liug - maitsepuhastajaks roosivee granita, siis mooritud jänes aprikoosi ja kukeseene kastmega, juures Crozes-Hermitage. Ja uue tõusuna - soe šokolaadi ja tšilli suflee vaniljejäätise ja marjakastmega, juures jälle Mo?t & Chandon, nüüd Nectar Imperial. Michael kommenteeris menüüd kui ülevaadet sellest, mida ta Pegasuses teeb. Ja kuna tema toidud ei püsi ei ühe maa ega stiili piirides, sai Hõbelusika menüü just niisugune.

Hõbelusikaid jagati kaheteistkümnes kategoorias, kõige rohkem kirgi tekitasid parima koka ja parima restorani lusikas. Eesti 2005. aasta parimaks kokaks tunnistati restorani Ö ja Spiriti kohviku peakokk Roman Zaštšerinski, parimaks restoraniks Pegasus ja parimaks kohvikuks Spirit. Nii et parim kokk 2004 töötab parimas restoranis 2005 ja parim kokk 2005 on ka 2005. aasta parima kohviku peakokaks - tippude ring on igal alal kitsas.

Alles teist aastat läbi viidavat hindamist võetakse tõsiselt - nominendid olid otsust oodates korralikult närvis ja esimeseks mitteplatseerunud vähemalt sama õnnetud kui mis tahes ala kuldmedalist ilmajäänud. Kuna restoranid elavad just nii hästi, kuivõrd neil jätkub kliente, siis pole ükski kiitus üleliia - tähelepanu ja hea nimi on edu alus.

Kokad jäävad ju enamasti köögiukse taha, restoranis naudime head toitu, teenindust ja õhustikku, aga hea restoran - see tähendab head peakokka. Hõbelusika gala oli seetõttu eriline, see oli kokkade pidu. Tegelikult ei tahagi ma täpselt teada, kuidas hanemaks oma hõrgu maitse saab või kuidas õnnestus sufleedele selgeks teha, et nad mingil juhul kokku ei tohi kukkuda - see on kunsti juurde kuuluv kulissidetagune sebimine.

Parimad on kiidetud, Hõbelusikad on jagatud. Selle toreda ürituse tegelikud tagajärjed tulevad alles natukese aja pärast ja ega me neid tähele panegi: tasapisi muutuvad meie restoranide menüüd järjest huvitavamaks ja kokad osavamaks. Hea söögi ja hea köögi hindajaid saab järjest rohkem ja ka uusi maitseid tuleb juurde. Kas keegi mäletab veel, et Kiievi kotlet oli kunagi meie restoranide tipproog, küsiti Hõbelusikate üleandmisel.

Hõbelusika gastronoomiaauhinnad antakse igal aastal tunnustamaks väljapaistvaid tulemusi saavutanud Eesti restorane ja kohvikuid. Auhinnad annab välja Gastronomy Awards Association of Estonia - mittetulundusühing, mis on pühendunud toitlustussektori ning elustiiliasutuste edendamisele Eestis. Auhinnakonkursil võivad osaleda kõik Eesti Vabariigis asuvad ? la carte menüüga toitlustusettevõtted.

Auhinnakonkurss kulmineerub kord aastas korraldatava galaüritusega. Kategooria nominent saab vastava sertifikaadi ja võitja lisaks Tauno Kangro valmistatud Hõbelusika auhinnatrofee.

Tänavu jaanuaris anti Hõbelusikaid välja teist korda - traditsioon on noor, alus pandi alles eelmisel aastal. Mittetulundusühingu eesotsas on ja kogu üritust veavad Margit Kirsipuu ja Anu Allmere-Martinson.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:10
Otsi:

Ava täpsem otsing