Aeg korteri müügiks küps

01. märts 2006, 14:57

Kümne aastaga toimunud elamispindade hinnatõus on osutunud nii suureks, et näiteks korteri müügikasum annaks keskmise kuupalga kümneks aastaks.

Tänasel Pindi kinnisvara ja Ühispanga korraldatud kinnisvara teemalisel konverentsil ütles Pindi KVB juhatuse liige Peep Sooman, et elamispindade hinnaõus suudab veel isegi teda šokeerida.

„Tegin täna hommikul arvutused, mis näitavad, et kui inimesed paneksid praegu enda kümme aastat tagasi soetatud korteri müüki, saaksid nad kasumi, mis selle kümne aasta peale ära jagatuna tagaks neile vähemalt Eesti keskmise kuupalga,” lausus ta.

Soomani arvutuste kohaselt tooks kümme aastat tagasi Tallinna vanalinna soetatud 60 ruutmeetri suuruse korteri müük kasumi, mis tagaks kümneks aastaks 16 650 kroonise kuusissetuleku. Samasuure Lasnamäe korteri müük tagaks 7850 kroonise kuusissetuleku.

Kui 1996 a. maksis uue korteri ruutmeeter näiteks Tallinna kesklinnas Kassisabas 15 000 krooni, siis täna on võimalik sellesama korteri ruutmeetri eest küsida juba 40 000 krooni.

Soomani sõnul on elamispindade hinnatõus olnud nii suur, et isegi need Soome investorid, kes ostsid kortereid enda tarbeks ja mitte investeerimiseks, on hakanud kortereid müüki panema.

„Soomlased on hakanud kuurortlinnades enda kortereid maha müüma. Selle põhjuseks on meie kõrge hinnatõus ja hea võimalus teenida,” lausus ta.

Nii Peep Sooman kui ka SEB Eesti Ühispanga jaepanganduse divisjoni asedirektor Riho Unt olid seisukohal, et hinnatõus korterite osas on pidurdumas.

„Ma ei usu, et korterite hinnad saavad enam palju tõusta. Kui Helsingis maksis ruutmeeter möödunud aastal keskmiselt 40 000 krooni, siis Tallinnas oli see 25 000 krooni. Samas oli Soome keskmine palk on 39 000 krooni ja meil 8 700 ringis,” lausus Unt.

Käesoleval aastalt oodatakse suurenevat nõudlust linnalähedaste kruntide ja eramute järele, mis tingib ka suurima hinnatõusu.

Samas on väga suur hulk tundmatuid slaavi päritoluga investoreid Soomani sõnul huvitatud äripindade ostust Eestis, mis kergitab nõudlust ja hindu ka selles valdkonnas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing