Intressid võivad kallineda üle 4 protsendi

Enn Tosso 06. märts 2006, 00:00

Pere eelarve äkilist lõhkiminekut aitab ära hoida intressimäära fikseerimine.

Sampo Panga krediiditoodete osakonna juhataja Arvi Lipp kinnitab, et laenu võtmisel on intressi tõusust tulenev täiendav kulu ennekõike suurenevalt intressilt endalt ning see kajastub selgelt ka laenu tagasimaksetes. Eks mõju ulatus sõltub siin ka laenusumma suurusest ning perioodist. Lipp osutab sellele, et intressi saab fikseerida. Enim levinud on turul kuue kuu Euriboriga võetud laenud. Intressi saab aga fikseerida nii 12 kuule, viiele aastale ning kümnele aastale. "Kuid pikemate perioodide fikseerimisel on ka Euribor ise üha suurem, mis omakorda mõjutab kulu intressi näol," ütleb ta.

Parex Pank reeglina fikseeritud määraga laene ei väljasta. Võimalik on fikseerida annuiteetlaenu kuumakse suurus, intressimäära tõusmisel suureneb viimane kuumakse. Selle vältimiseks on võimalik pikendada laenu lõpptähtaega.

Hansapanga eluaseme finantseerimise osakonna juhataja Agnes Makk hoiatab, et laenuvõtjad peaksid arvestama, et seoses Euribori tõusuga võivad kuumaksed tõusta ning pere maksekoormus kasvada. Kui pere tunneb, et maksekoormus on suhteliselt piiripealne ning soovib saada rohkem stabiilsust ja kindlust, siis võib laenuintressi fikseerida nii kogu laenu ulatuses kui ka osaliselt. Hansapangas võib intressi fikseerida soovitud perioodiks (näiteks 5, 10, 15, 20 aastat) või kuni laenu lõppemiseni. Makk osutab, et laenuintressi fikseerimisel peab arvestama sellega, et fikseeringuperioodi keskel tehtavate muudatustega võivad kaasneda veidi suuremad kulud. "Laenuvõtjatele, kes soovivad teha laenuperioodi keskel teatava laenusumma osas muudatusi, sobib rohkem kas ujuva intressiga laen või laenusumma osaline fikseerimine," räägib ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing