Euroopa ehitab piiridele barrikaade

Sirje Rank 07. märts 2006, 00:00

Õigustades end rahvuslike huvide kaitsmisega, on Euroopa poliitikud aasta algusest tõkestanud juba mitu suurt ühinemistehingut alates India miljardäri ülevõtupakkumisest Luksemburgi terasetootjale Arcelor Itaalia UniCredito plaanini liita kaks Poola panka uueks turuliidriks.

ELi siseturuvolinik Charlie McCreevy tõdes nördimusega, et liikmesriigid ei sea tõkkeid üksi ELi välispiirile, vaid ka teiste liikmesriikide vastu. Trend on muutunud ilmseks ja üldiseks, õõnestades ühisturgu ja Euroopa majanduse integreerumist.

Ettevõtjad muretsevad, et protektsionismi kasv aeglustab Euroopas vajalikku restruktureerimist ning karistab rahvusvahelistel turgudel kasvavaid firmasid, hoiatas Priisis asuva kindlustuskontserni AXA juht Henri de Castries.

Värskeim kokkupõrge on Itaalia ja Prantsusmaa vahel. Veebruari lõpus korraldas Prantsusmaa valitsus energiafirma Suez kiirkorras ühinemise riigi kontrolli all oleva gaasifirmaga Gaz de France, et luua "rahvuslik tšempion" ja hoida ära soovimatu ülevõtupakkumine Itaalia energiafirmalt Enel. Prantsusmaa peaminister Dominique de Villepin kiitis sammu kui "majanduslikku patriotismi", põhjendades, et "energiavarustuse sõltumatus on Prantsusmaa jaoks strateegilise tähtsusega".

Manööver vihastas Itaaliat, kus Prantsusmaa firmad on agressiivselt üles ostnud Itaalia ettevõtteid. Itaalia valitsus esitas kaebuse Euroopa Komisjonile ning teatas, et kaalub samuti seaduste karmistamist välismaiste ülevõtutehingute piiramiseks ning eraldi kitsendusi Prantsusmaa firmadele.

Samas pole väliskapitali tõrjumine võõras ka Itaaliale. Itaalia keskpanga juht oli mullu sunnitud tagasi astuma, kuna oli takistanud välismaistel pankadel Itaalia pankade ülevõtmist. Itaalia pank UniCredito veab aga praegu vägikaigast Poola valitsusega, mis püüab blokeerida riigi suuruselt teise ja kolmanda panga Pekao ja BPH liitu ühe osana UniCredito ja Saksa panga HVB ühinemistehingust. Ühinemise tulemusel tekiks Poola turule uus liiderpank, mis oleks väliskapitali kontrolli all.

Rahvuslike huvide retoorikaga püüab oma energiafirma ülevõtmist blokeerida ka Hispaania. Saksa E.ONi ülevõtupakkumise asemel eelistab Madrid Endesa ja kohaliku gaasifirma Gas Natural ühinemist rahvuslikuks tšempioniks.

Eriti terav on rahvusliku julgeoleku teema energiasektoris pärast Gazpromi sanktsioone Ukraina vastu selle aasta alguses, ent trend on palju laiem. Prantsusmaa on deklareerinud enda jaoks 11 "strateegilise tähtsusega" majandusvaldkonda kaitsetööstusest kasiinoärini, kus välisinvesteeringutele võib piiranguid seada.

Mullu kuulutati strateegiliselt tähtsaks ka PepsiCo huviorbiiti sattunud toiduainekontsern Danone, nüüd suurendavat riiklik finantsinstitutsioon oma osalust Pariisi, Amsterdami, Brüsseli ja Lissaboni börse haldavas firmas Euronext, et tõrjuda Deutshe Börse võimalikku ülevõtuhuvi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing