Kalev võitleb kohtus kolimistoetuse eest

Anne Oja 07. märts 2006, 00:00

Reedel otsustab Tallinna ringkonnakohus, kas tühistada rahandusministeeriumi veto ligi 3 miljoni kroonisele toetusele, mida Kalev taotles infrastruktuuri rajamiseks Põrguväljale.

Viidates korrale, mis nõuab info avaldamist esmalt börsil, Kalev rahandusministeeriumiga peetavat kohtuvaidlust ei kommenteerinud. "Teisalt ei ole hea tava kommenteerida pooleliolevaid kohtuasju," vahendas kommunikatsioonijuht ettevõtte seisukohta.

"Kalev soovis rohkem toetust, kui määrused ette nägid," rääkis Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) turundus- ja kommunikatsiooniüksuse direktor Erki Peegel. Ta lisas, et EAS otsustas Kalevit toetada vana süsteemi järgi, mis kehtis enne Euroopa Liidu abirahade avanemist. Ainsaks tingimuseks oli, et rahandusministeerium annab toetuse väljamaksmiseks eriloa.

Toetuste jagamisel Kaleviga analoogseid juhtumeid EASil pole, lisas Peegel.

Kalev taotles EASilt uute tootmishoonete infrastruktuuri osalist rahastamist 2003. aastal. Raha plaaniti kasutada veevarustuse ja kanalisatsiooni välistrasside, juurdepääsuteede ja elektrienergia välisvõrkude ning trafoalajaama rajamisel.

EASi finantskomitee rahuldas Kalevi taotluse, otsustades toetada tehase Rae valda kolimist 2 862 447 krooniga.

Vastavalt tollal kehtinud konkurentsiseadusele küsis EAS omakorda rahandusministeeriumilt riigiabi andmiseks luba. Rahandusminister aga keeldus. Ametlikes Teadaannetes avaldatud käskkirjast võib lugeda, et ministeerium kahtles Kalevile eraldatud riigiabi kokkusobivuses üldiste huvidega.

Rahandusministeerium oleks Kalevi toetamist pidanud õigustatuks juhul, kui Rae vald kannatanuks tööpuuduse all ning Kalevi kolimisel oleks olnud elutähtis mõju piirkonna sotsiaalse ja majandusliku olukorra parandamisele.

Kalev valis Rae valla tehase uueks asupaigaks peamiselt krundi soodsat asukohta silmas pidades, märgib rahandusministeeriumi käskkiri. Kolimisotsus ning infrastruktuuri rajamise tööde algus ei sõltunud sellest, kas EAS annab ettevõttele riigiabi või mitte.

Riigiabi saamiseks lubas Kalev luua 2003. aastal Rae valda 30 uut töökohta ning järgneva viie aasta jooksul veel 135 täiendavat töökohta. Samas säilitas Kalev enamiku oma Tallinnas töötanud töötajatest.

Tallinna halduskohus jättis rahandusministeeriumi keelu jõusse. Ringkonnakohus teeb otsuse 10. märtsil.

Tallinna vineeri- ja mööblikombinaadi omanikfirma Grove Investi arendusdirektor Hannes Kase ütles, et ei oska anda hinnangut bürokraatiale, millega ettevõtted kokku puutuvad, kuid ka vineerivabrikul pole infrastruktuuritoetuse taotlemine libedalt läinud.

Tallinna vineeri- ja mööblikombinaat TVMK küsis tootmise Kohilasse kolimiseks 5 miljonit krooni, kuid EAS lükkas ettevõtte esialgse taotluse mullu detsembris tagasi.

Kase selgitas, et EAS lõi ettevõtte suuruse määramiseks kokku kogu Grove Investi kontserni töötajate arvu. Kuna see tõusis viimase kolme aasta keskmist arvestades üle 250, siis vineerivabrik kolimiseks väikeettevõtteile mõeldud infrastruktuuritoetust ei saanud. Uuesti vaadatakse taotlus läbi märtsis.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing