Euroopa börsid said viimase hoiatuse

Annika Matson 08. märts 2006, 00:00

Euroopa Liidu konkurentsivolinik Neelie Kroes ja siseturuvolinik Charlie McCreevy ähvardavad börse karistada veel enne suve, kui ei asuta koostööle üleeuroopalise väärtpaberituru loomiseks ja hindade ühtlustamiseks, kirjutas eile Financial Times.

Euroopa Liidu volinike ettekirjutused puudutavad integreeritud börse, mis opereerivad kauplemisplatvorme ja tegelevad tehingutejärgsete arveldustega. See tähendab, et ka depositooriumid on nende käes. Ka Tallinna börs kuulub integreeritud börside ehk OMXi süsteemi.

Volinikele on vastumeelsed teenustasud, mida võetakse kordades enam just piiriülestelt tehingutelt. Euroopa Liidu volinikud on seisukohal, et piiriülesed aktsiatehingud on liiga kallid ja et hinnad tuleks ühtlustada terves Euroopa Liidus.

Pangad on pöördunud Euroopa Komisjoni poole sooviga luua üleeuroopaline arveldussüsteem, mis aitaks vähendada nende firmade kulusid, kelle aktsiatega kaubeldakse riiklikel börsidel.

Volinikud loodavad börse tagant kiirustada, et luua korralik üle terve Euroopa toimiv kauplemissüsteem.

Kui Euroopa börsid ei tule enne suve välja korralike ettepanekutega, asuvad Kroes ja McCreevy tegutsema. "Kui börsid ei asu olukorda parandama, siis tuleb komisjonil seda teha," oli Euroopa Liidu ametniku eilne kommentaar.

Volinikud teatavad veel enne suve, kuidas asjad on arenenud.

Lõpphinna investori jaoks määrab ikkagi maakler ja börsi võetav maakleritasu on üks väiksemaid teenustasu komponente. Väga raske on öelda, mida täpselt Euroopa Liit ühtlustada soovib ja kuidas see meile mõjub.

Pidev töö käib meil arveldussüsteemide lihtsustamise suunas. Ühtsetele arveldusreeglitele üleminek ning tulevikus ka ühtne tehniline arveldussüsteem peaks veelgi vähendama lõppinvestorite kulusid.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:49
Otsi:

Ava täpsem otsing