Põhjarannik: Miljardes tonn põlevkivi väljus maapõuest

10. märts 2006, 08:03

8. märtsil laaditi vagunisse ja saadeti Narva Elektrijaamade poole teele miljardes põlevkivitonn, mis on Eestis kaevandatud.

Vagunite laadimisel kasutatakse buldoosereid, mis muidu rutiinselt vagun vaguni järel estakaadilt pruuni kulla vagunitesse tõukavad, kuid erakordse sündmuse puhul haarati ka labidad kätte, et vagun kirjaga «1 000 000 000 tonni põlevkivi» ikka hästi laaditud saaks, kirjutab Põhjarannik.

Esimesed vagunid põlevkivi kaevandati 1916. aasta märtsis ja seega kulus miljardini jõudmiseks 90 aastat. Praegu toodab Eesti Põlevkivi aastas 15 miljonit tonni põlevkivi ning seega tuleb senise tempo juures teist miljardit oodata pisut üle 60 aasta.

«Põlevkivi on Eestis nii palju, et teine, kolmas ja neljaski miljard on maapõues olemas,» kinnitas Eesti Põlevkivi keskkonnajuht Kalmer Sokman. Tema sõnul tuleb aga mõelda ka keskkonnasäästlikkusele, pealegi näitavad energeetika tulevikusuundumused, et vajadus põlevkivi järele on vähenemas.

«Akadeemik Lippmaa soovitas eile ajaleheveergudel toota praegu põlevkivi maksimaalselt, kuna poole sajandi pärast on energeetikas uued suundumused, kus põhilise osa vajadusest katavad termotuumareaktsioonid koos rohelise energiaga ning fossiilsete energiakandjate järele puudub vajadus,» ütles Eesti Põlevkivi juhatuse esimees Mati Jostov.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing