Ehitatavas Ametiühingute majas töötavaid firmasid ähvardab trahv

Ralf-Martin Soe 13. märts 2006, 00:00

Jaanus Paasi ja Marcel Vichmanni firma Balterex Oili arendatav Ametiühingute maja pidi valmis olema märtsi alguseks. Selleks ajaks olid seal oma bürood plaaninud avada Euroopa Komisjon ja rahvusvahelise konsultatsioonifirma Ernst & Young Eesti esindus. Praegu käib hoones alles vilgas ehitustegevus.

Välisuksest sisse astudes võib nurgast leida lifti koos hoiatusega saada kasutamise eest trahvi kümme tuhat krooni. Enamik hoonest on viimistlemata - uksed on teibitud, elektrijuhtmed ripuvad, trepil vedeleb käsisaag.

Eelmised rendipinnad juba üles ütelnud asutused on kolinud poolikusse hoonesse, mille tõttu ähvardab neid kokku kuni 90 000 krooni suurune trahv.

"Praegu oleme siin tulenevalt heast kokkuleppest maja omanikuga, seega meie toimime täpselt nii, et võime siin tegutseda," ütles Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Toivo Klaar. Kas renti tuleb maja pooleliolemise tõttu ka vähem maksta, ta rendilepingu konfidentsiaalsusele viidates ei avalda. Klaari sõnul on arendaja lubanud, et maja saab valmis 15. aprilliks.

Ehitus käib tänava kohale eenduva konsooli kallal, mille esimesel korrusel tegutseb Ernst & Young. Firma juht Hanno Lindpere keeldus kommentaaridest. Ent kontoris käib töö juba vähemalt nädal aega täies hoos.

Üheksandal korrusel ootab kasutusluba valmis ehitatud restoran Vertigo, kes reklaamib oma kodulehel avamistähtajana märtsikuud. Restorani peakokaks hakkab Imre Kose. Vertigo tegevjuht Peeter Tava kommenteeris, et ta oleks eelistanud maja õigeaegset valmimist, kuna iga tühjalt seistud päev tähendab firma jaoks teenimata raha.

Tallinna ja Harjumaa tööinspektsiooni juhataja Jaan Kivihalli sõnul vastutab kasutusloata hoones tegutsemise eest rentnik ning mingid kokkulepped arendajaga seadusesilma ees ei loe. Trahvi saab määrata ikka rentnikule, mitte arendajale, ütles ta. "Arendaja võib ju palju lubada," lisas ta.

Tallinna linnavalitsuse ehitusjärelevalve teenistuse direktor Rain Seier kommenteeris, et hoone saab kasutusloa alles pärast seda, kui konsoolile on tehtud teostusekspertiis. Lisaks peavad loa andma tuletõrje ja tervisekaitse. Praeguse olukorra kohta, kus luba pole, aga inimesed keset ehitustegevust töötavad, ütles Seier, et järelevalvet on keeruline teostada. "Meil on raske piiritleda, kas bürood teevad juba tööd või alles kolivad sisse ja sätivad asju."

Balterex Oili esindav omanik Jaanus Paas ütles kohtumisest ajakirjanikuga ära ja nõustus küsimustele vastama vaid e-kirja teel. Tema sõnul on ta üürnikele vastu tulnud ja lubanud kasutada valminud ruume nende omal vastutusel.

Paas kinnitas, et konsooli vastupidavuse kindlaks tegemiseks on tehtud mõõtmisi, mis on nõuetele vastanud. "Lõplik teraskonstruktsiooni kandeosa mõõdistus on plaanis teha pärast ehituse lõppu, kui kõik koormused on rakendatud," selgitas arendaja.

Kivihall aga ütles, et hoones ei ole käidud ega sellele luba antud. "Kasutusluba ei saa anda, kui pole õhku - ventilatsioon ei tööta ja aknad ei ole avatavad. Niimoodi ei tohiks töötada," nentis Kivihall.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing