Vältimaks suurt kaotust hajuta riski

Romet Kreek 21. märts 2006, 00:00

Tallinna Kaubamaja aktsia hind on kuue kuuga langenud pea veerandi võrra. Tallinna Kaubamaja aktsia päevakäibed pole just kiita. Nii nagu varem oli raske tõusvat aktsiat osta, on praegu raske langevat müüa. Kuid probleem pole omane vaid Kaubamaja aktsiale. Allapoole on suuna võtnud ka teised aktsiad.

Kas kuue kuuga 24protsendine langus on midagi erakordset ja hävitavat? Ei ole. Arvestades aktsia varasemat järsku hinnatõusu, pole siin midagi üllatavat.

Sama suur aktsia hinna kukkumine mõjutab aga investorit erinevalt. Mõnele investorile võib see valus olla, mõnda paneb vaid õlgu kehitama ja küsima, mis siis? Valus on kindlasti sellel investoril, kellel peale Tallinna Kaubamaja aktsia muid rahapaigutusi pole. Tema jaoks tähendab see kogu (finants)vara 24protsendist kukkumist. Võib-olla oleks pidanud müüma, kui kahjum oli väikene. Nüüd ollakse raskema valiku ees, kas müüa või jääda "pikaajaliseks" investoriks.

Hoopis teistmoodi näeb langust investor, kelle jaoks Kaubamaja aktsia on vaid üks rahapaigutus paljude seas. Näiteks investor, kes on natuke riski hajutanud, omades peale Kaubamaja aktsia teisi aktsiaid või fondiosakuid, pole nii palju kaotanud. Kui 50 protsenti varadest oli Kaubamaja aktsiad, tähendaks tema jaoks aktsia sama suur langus vaid varade 12protsendist kaotamist. Kui Kaubamaja osa oli 20 %, on kaotuseks 4,8% ja 10 protsendi puhul kaotanuks 2,4%. Sellistel puhkudel tuleb tõdeda, et selline langus aktsiaturul ei niida jalust. Investor ei pea sel puhul langetama valikut, kas jääda pikaajaliseks investoriks või mitte - tema jaoks on probleem tühine.

Need investorid, kellel on lisaks mõnele Eesti aktsiale teisi Balti aktsiad või sellesuunalise fondi osakuid, peaksid aga küsima, kas riski on piisavalt geograafiliselt hajutatud.

Kuigi ettevõttekeskne risk võib olla väike, ei pruugi Balti tururiski olla piisavalt hajutatud. Kas teised KIE-fondid, Venemaa fond või nn teise laine fondid maandavad piisavalt riski, kuna kogu arenevad turud võivad mingil hetkel koos langeda? Et mitte jääda langeva turu teerulli alla, hajutage riske!

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing